2020 թվականին աշխարհում ուղղակի օտարերկրյա ներդրումները մեկ երրորդով կրճատվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսության մեջ անկումը, որը կապված Է կորոնավիրուսի համավարակի հետ, հանգեցրել Է 2020 թվականին աշխարհում ուղղակի օտարերկրյա ներդրումների մեկ երրորդով կճատման՝1,5 տրիլիոն դոլարից մինչեւ 1 տրիլիոն դոլար՝ 2019 թվականի համեմատությամբ: 2021 թականին ակնկալվում Է դրանց աճ 10 – 15 տոկոսով, ասված Է ՄԱԿ-ի Առեւտրի եւ զարգացման կոնֆերանսի (ՅՈՒՆԿՏԱԴ)՝ հունիսի 21-ին հրապարակված զեկույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ճգնաժամը հարուցել Է ուղղակի օտարերկրյա ներդրումների կտրուկ անակում: Դրանց գլոբալ հոսքը նվազել Է մեկ երրորդով՝ 2019 թվականի 1,5 տրիլիոնից 2020 թվականին մինչեւ 1 տրիլիոն դոլար»,- Ժնեւում կայացած ճեպազրույցում հայտաարել Է ՅՈՒՆԿՏԱԴ-ի գլխավոր քարտւղարի պաշտոնակատար Իզաբել Դրյուանը՝ ներկայացնելով զեկույցը:
Նա պարզաբանել Է, որ 2020 թվականի վերջի դրությամբ ուղղակի օտարերկրյա ներդրումների ծավալը եղել Է «գրեթե 20 տոկոսով ցածր այն ստորին մակարդակից, որն արձանագրվել Է ավելի քան 10 տարի առաջ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից հետո»:
«Մենք ակնկալում ենք, որ ուղղակի օտարերեկրյա ներդրումների հոսքը մասամբ կվերադարձնի կորցված դիրքերը, եւ աճը կկազմի 10 – 15 տոկոս: Սակայն կպահանջվի ժամանակ, նախքան ներդրումը թափ կհավաքի»,- նշել Է Դրյուանը:
«Ստեղծված իրավիճակը լուրջ ազդեցություն Է գործում զարգացման ոլորտում մեր ակնկալիքների վրա: Թեեւ այժմ իրավիճակն «ավելի լավ Է, քան մի քանի ամիս առաջ», եւ գլոբալ տնտեսությունը «վերականգնվում Է ավելի արագ, քան սկզբում սպասվում Էր», այդ վերականգնումն «անհամաչափ Է եւ թույլ»: ՅՈՒՆԿՏԱԴ-ի ղեկավարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ աշխարհում «դիտվում են դրական նշաններ ապրանքների առեւտրի բնագավառում», սակայն «սպասարկումների առեւտուրը հազիվ Է քարշ գալիս պոչից», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В 2020 году прямые иностранные инвестиции в мире сократились на треть
Спад в экономике, связанный с пандемией коронавируса, привел к сокращению прямых иностранных инвестиций (ПИИ) в мире в 2020 году на треть - с $1,5 трлн до $1 трлн - по сравнению с 2019 годом. В 2021 году ожидается их рост на 10-15%, говорится в опубликованном в понедельник докладе Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД), сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Кризис вызвал резкое падение прямых иностранных инвестиций. Их глобальный поток упал на треть - с $1,5 трлн в 2019 году до $1 трлн в 2020-м", - заявила на брифинге в Женеве, представляя доклад, исполняющая обязанности генерального секретаря ЮНКТАД Изабель Дюран. Она пояснила, что по состоянию на конец 2020 года объем ПИИ был "почти на 20% меньше нижнего уровня, зафиксированного после мирового финансового кризиса более 10 лет назад".
"Мы ожидаем, что поток ПИИ в этому году отчасти вернет утерянные позиции, и рост составит 10-15%. Однако может потребоваться время, прежде чем инвестирование наберет скорость", - отметила Дюран.
"Сложившаяся ситуация оказывает серьезное влияние на наши ожидания в сфере развития", - продолжила она. Хотя сейчас обстановка "лучше, чем несколько месяцев назад" и глобальная экономика "восстанавливается быстрее, чем ожидалось вначале", это восстановление "является неравномерным и хрупким". По словам исполняющей обязанности главы ЮНКТАД, в мире "наблюдаются позитивные признаки в торговле товарами", однако "торговля услугами плетется далеко в хвосте".