Գործադուլի հետեւանքով շարժակազմերի կեսը դուրս չի եկել Փարիզի երկաթուղային գծեր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսի 21-ին խոշոր գործադուլ են անցկացնում Ֆրանսիայի Երկաթուղիների ազգային ընկերության (SNCF) Փարիզի տարածաշրջանի գծերի աշխատողները: Այդ մասին ասված Է գործարկու ընկերության կայքում զետեղված հայտարարության մեջ: Դրա հետեւանքով քաղաքային RER Էլեկտրագնացքի երեք գծեր Է դուրս եկել կեսից ոչ ավելին, մնացած վեց գծեր՝ մեկ երրորդից ոչ ավելին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Աշխատավորները եւ նրանց արհմիությունները դժգոհ են մրցակցության համար հատվածի բացումից, ինչը Ֆրանսիայի իշխանությունները կատարում են Եվրահանձնաժողովի պահանջով: RER-ի՝ Փարիզն սպասարկող մի շաք գծերի աշխատակիցներ առաջադրում են նաեւ մի շաք լրացուցիչ պահանջներ, որոնք մասնավորապես կապված են աշխատանքի պայմանների եւ մշտապես աճող ծանրաբեռնության հետ:
Գործադուլն անցկացվում Է Ֆրանսիայի դպրոցական կրթության համակարգի համար կարեւոր՝ բակալավրի աստիճանի քննություններն սկսվելու օրը: Այդ առնչությամբ SNCF-ն կրթության շրջանային բաժիններին վաղօրոք նախազգուշացրել Է դպրոցականների հնարավոր ուշացման մասին եւ դրանց ղեկավարությանը հորդորել Է ըմբռնումով վերաբերվել դրան:
Նաեւ SNCF-ն փարիզցիներին եւ մայրաքաղաքի Իլ դը Ֆրանսի տարածաշրջանի բնակչներին հորդորել Է ըստ հնարավորության այլ օրերի հետաձգել իրենց ուղեւորությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В результате забастовки на железнодорожные линии Парижа вышло не более половины составов
Работники линий парижского региона Национального общества железных дорог (SNCF) Франции проводят в понедельник крупную забастовку. Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении, размещенном на сайте компании-оператора. В результате на три линии городской электрички RER вышло не более половины составов, на другие шесть линий - не более трети.
Трудящиеся и их профсоюзы недовольны открытием сектора для конкуренции, что французские власти делают по требованию Европейской комиссии. Сотрудники ряда обслуживающих Париж линий RER выдвигают и ряд дополнительные требований, в частности связанных с условиями труда и постоянно возрастающей нагрузкой.
Забастовка проводится в важный день для французской системы школьного образования - начало экзаменов на степень бакалавра. В этой связи SNCF заранее предупредило районные отделы образования о возможном опоздании школьников и призвало их руководство отнестись к этому с пониманием.
Также SNCF призвало парижан и жителей столичного региона Иль-де-Франс по возможности перенести свои поездки на другие дни.