Լավրովն ու ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը կքննարկեն Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ու ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդտը Մոսկվայում կքննարկեն Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  այս մասին ճեպազրույցում հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Զախարովան հայտնել է, որ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդտը հունիսի 21-ին կայցելի Մոսկվա, կհանդիպի Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Շմիդտը Մոսկվայում մասնակցելու է միջազգային անվտանգության 9-րդ համաժողովին:
Ըստ Զախարովայի՝ Լավրովի և Շմիդտի բանակցությունների օրակարգը ներառում է ԵԱՀԿ ընթացիկ աշխատանքի հարցերի լայն շրջանակ `անվտանգության երեք հարթություններում` ռազմաքաղաքական, տնտեսական-բնապահպանական և մարդու իրավունքների ոլորտների: Նա հավելել է, որ կողմերը կքննարկեն նաև Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:

YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS.  Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and OSCE Secretary General Helga Maria Schmid will discuss the situation over Nagorno Karabakh in Moscow, ARMENPRESS reports official representative of the Russian MFA Maria Zakharova said in a briefing.
Zakharova informed OSCE Secretary General Helga Maria Schmid will visit Moscow on June 21 and will meet with Russian FM Sergey Lavrov. Schmid will attend 9th International Security Conference.
According to Zakharova, the agenda of Lavrov, Schmid talks includes a wide range of issues of ongoing OSCE work in three areas of security: military-political, economic-environmental, human rights. She added that the sides will also discuss the situation over Nagorno Karabakh.