Շվեյցարիայի նախագահը կարևորել է ՌԴ դերակատարումը ԼՂ-ում կրակի դադարեցման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիայի նախագահ Գի Պարմելենը կարևորել է Ռուսաստանի Դաշնության դերակատարումը Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմական գործողությունների դադարեցման գործում: Ինչպես փոխանցում է«Արմենպրես»-ը, այս մասին նա խոսել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենի հետ հանդիպումից հետո հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ հույս հայտնելով, որ հունիսի 16-ին հարցը կքննարկվի նաև ՌԴ նախագահ Պուտինի հետ իր հանդիպման ժամանակ:
«Կրակի դադարեցումը, որը շարունակում է պահպանվել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում, տեղի ունեցավ շնորհիվ Ռուսաստանի»,- ասել է Շվեյցարիայի նախագահ Պարմելենը:
«Այս թեման առաջնային է: Մենք վաղը նախատեսում ենք այս թեման մեր օրակարգում և հուսով ենք, որ այս հարցը կհնչի քննարկումների ժամանակ»,- հավելել է Շվեյցարիայի արտաքին գործերի նախարար Ինյացիո Կասիսը:
Ակնկալվում է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և ռուսաստանյան պատվիրակության անդամները շվեյցարական կողմի հետ բանակցություններ կվարեն հունիսի 16-ին՝ ԱՄՆ նախագահ Բայդենի հետ հանդիպումից հետո:

President of Switzerland highlights Russia's role in ensuring ceasefire in Nagorno Karabakh
YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. President of Switzerland Guy Parmelin highlighted the role of Russia in stopping the military operations in Nagorno Karabakh, ARMENPRESS reports he said in a press conference after meeting with US President Joe Biden, hoping that on June 16 the issue will be discussed also during his meeting with Russian President Vladimir Putin.
''The ceasefire that still remains in force was possible to reach due to the efforts of Russia'', the President of Switzerland said.
The Russian President and his delegation are scheduled to hold talks with the Swiss side on June 16 after meeting with the U.S. President Joe Biden.