Գործարկվել է ՀՀ բույսերի և կենդանիների Կարմիր գրքերում գրանցված տեսակների մասին բջջային հավելվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրը՝ հունիսի 5-ին, գործարկվել է ՀՀ բույսերի և կենդանիների Կարմիր գրքերում գրանցված տեսակների մասին տեղեկատվություն պարունակող «Red Book of Armenia» բջջային հավելվածը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը: Հավելվածը մշակվել է շրջակա միջավայրի նախարարության և Հայաստանում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) համագործակցության շրջանակներում։ Հավելվածը նախատեսված է iOS կամ Android շարժական օպերացիոն համակարգերով աշխատող սարքերի (Smartphones) համար։ Այն հնարավոր է ներբեռնել App Store- ից և Google Play Store- ից: «Red Book of Armenia» բջջային հավելվածն ունի գիտական, էկոկրթական, ճանաչողության բարձրացման նպատակ։
Այն հնարավորություն է տալիս ծանոթանալ ՀՀ բույսերի և կենդանիների Կարմիր գրքում գրանցված տեսակների կենսաբանական դասակարգման, թվաքանակի, բնակեցման և տարածման վայրերի, ձևաբանության և այլ տեղեկատվությանը։ Ինտերակտիվ քարտեզը հնարավորություն է տալիս տեսնելու այդ տեսակների տարածվածությունը:
Հավելվածի «Հետադարձ կապ» ինտերակտիվ գործիքը հնարավորություն է տալիս օգտատերին մասնակցություն ունենալ կարմիրգրքյան տեսակների ուսումնասիրությունների և տվյալների հավաքագրման գործընթացին: Դա կարող է իրականացվել դաշտում հայտնաբերված տեսակների լուսանկարների կամ այլ տեղեկատվության փոխանցմամբ։ Հավելվածը հնարավոր է ներբեռնել հետևյալ հղմամբ՝ https://bit.ly/3ile0nV

Запущено мобильное приложение занесенных в Красные книги видов растений и животных Армении
Во Всемирный день окружающей среды, 5 июня, запущено мобильное приложение «Красная книга Армении», содержащее информацию о видах, занесенных в Красные книги растений и животных Республики Армения. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Министерство окружающей среды Республики Армения. Приложение разработано в рамках сотрудничества между Министерством окружающей среды и Германским агентством международного сотрудничества (GIZ) в Армении. Приложение предназначено для устройств под управлением мобильных операционных систем iOS или Android (смартфоны). Его можно скачать в App Store и в Google Play Store. Мобильное приложение «Красная книга Армении» направлено на повышение научной, образовательной и познавательной осведомленности.
Оно дает возможность ознакомиться с информацией о биологической классификации, численности, среде обитания, местах распространения, биологии и видах, внесенных в Красную книгу животных и растений Республики Армения. Интерактивная карта позволяет увидеть распространенность этих видов.
Интерактивный инструмент приложения «Обратная связь» позволяет пользователю участвовать в процессе сбора данных Red Book Type: сбор данных. Это возможно сделать, отправив фотографии или другую информацию об обнаруженных видах.  Приложение можно скачать по следующей ссылке: https://bit.ly/3ile0nV