Փաշինյանը մանրանասներ է ներկայացրել Մակրոնի հետ հանդիպումից և Պուտինի հետ հեռախոսազրույցից
ՓԱՐԻԶ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի դեսպանությունում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը մանրամասներ է ներկայացրել նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հանդիպումից։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Փարիզից, Նիկոլ Փաշինյանի արձանագրմամբ, Ֆրանսիան մտադիր է ակտիվ նախաձեռնողական քաղաքականություն վարել տարածաշրջանում կայունություն ապահովելու համար։
«Այսօրվա քննարկման ժամանակ ես արձանագրեցի, որ նախագահ Մակրոնը հետաքրքրված է և մտադիր է ակտիվ նախաձեռնողական քաղաքականություն վարել, որպեսզի միջազգային կառույցները, այդ թվում ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն ավելի շատ ներգրավված լինեն մեր տարածաշրջանում կայունություն և անվտանգություն ապահովելու համար։ Ես մի քանի օր առաջ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի նիստում իրադրության (խմբ,֊Ադրբեջանի զինված ուժերի ներխուժումը ՀՀ տարածք) հաղթահարման կոնկրետ առաջարկ էի ներկայացրել, և այսօր արձանագրեցի, որ Ֆրանսիայի համար ընդունելի է այդ մոտեցումը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։ Վարչապետի պաշտոնակատարը տեղեկացրեց, որ նախագահ Մակրոնի հետ քննարկել են նաև, թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկել Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման գերծընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում վերականգնելու համար։
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ՌԴ֊ն Հայաստսնի անվտանգային ոլորտի թիվ մեկ գործընկերն է, ռազմավարական դաշնակիցը։
«Անընդհատ կապի մեջ ենք մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ։ Վերջին անգամ երեկ եմ (խմբ.-մայիսի 31֊ին) հեռախոսազրույց ունեցել ՌԴ նախագահի հետ և կարող եմ արձանագրել, որ մենք, ըստ էության, նույնական մոտեցում ունենք իրադրության լուծման վերաբերյալ, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն Հայաստանի Հանրապետության սահմանից, և որն է ՀՀ սահմանը։ Դա հայտնի է բոլորին, դա Խորհրդային Հայաստանի վարչական սահմանն է։ Եվ Խորհրդային Միության վարչական սահմանը, տվյալ դեպքում Հայաստանի պետական սահմանն է։ Եվ, ընդ որում, այդ հատվածում պետական սահմանը խորհրդային ժամանակներում դեմարկացված և դելիմիտացված է» ,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ է՝ Ադրբեջանը պետք է հետ քաշվի։ Հայաստանն ակնկալում է, որ Ռուսաստանը այս դիրքորոշումը հստակ կձևակերպի։
«Ընդ որում մենք սա անում ենք՝ հստակ արձանագրելով, որ մեր ձեռքի տակ եղած քարտեզները, որոնք վավերացվել են Խորհրդային Հայաստանի ու Խորհրդային Ադրբեջանի կնիքներով նույնական են ՌԴ արխիվներում եղած քարտեզների հետ և երբ այդ փաստն արձանագրվի, ապա Ադրբեջանը պետք է հետ քաշվի այդ բնագծերից։ Այդ փաստի արձանագրումից հետո նրանց հետ չքաշվելը նշանակում է, որ ուժի մեջ է մտնում ՀԱՊԿ֊ի 4֊րդ հոդվածը, որը տվյալ գործողությունը որակում է որպես ագրեսիա անդամ երկրի նկատմամբ։ Եվ որպես առաջին քայլ մենք ակնկալում ենք որ և ՌԴ֊ն, և ՀԱՊԿ ֊ը հստակ, հրապարակային այս հարցով դիրքորոշում կարտահայտեն։ Մեր ընկալումն այն է, որ այս իրավիճակը պետք է դիվանագիտական ճանապարհներով լուծվի, մենք այս պահին տեսնում ենք այդ հնարավորությունը և մենք շարունակելու ենք ջանքերն այդ ուղղությամբ։
Կան ՀԱՊԿ֊ի աշխատանքային փաստաթղթեր, որով ժամկետներն ու ընթացակարգերը ձևակերպվել են։ Եվ մենք հույս ունենք, որ այդ ընթացակարգերը կմեկնարկեն պատշաճ ժամկետներում կհասնեն իրենց տրամաբանական հանգուցալուծմանը»,-եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян представил подробности встречи с Макроном и телефонного разговора с Путиным
Находящийся с рабочим визитом во Франции исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян на встрече с армянской общиной, состоявшейся в посольстве Армении представил подробности встречи с президентом Эммануэлем Макроном. Как передает корреспондент Арменпресс из Парижа, по словам Никола Пашиняна, Франция для обеспечения стабильности в регионе намерена проводить активную, инициативную политику.
«На сегодняшнем обсуждении я зафиксировал, что президент Макрон заинтересован и намерен проводить активную инициативную политику для того, чтобы международные структуры, в том числе Минская группа ОБСЕ, больше были вовлечены в обеспечение стабильности и безопасности в нашем регионе. Несколько дней назад на заседании Совета безопасности Армении я представил конкретное предложение по преодолению ситуации (ред.֊ вторжение Вооруженных сил Азербайджана на территорию Армении), и сегодня я зафиксировал, что для Франции этот подход приемлем», - сказал Никол Пашинян. И. о. премьер-министра сообщил, что с президентом Макроном они обсудили также, какие шаги необходимо предпринять для восстановления процесса урегулирования карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Что касается России, то Никол Пашинян отметил, что Россия в сфере безопасности Армении является партнером номер один, стратегическим союзником.
Мы постоянно поддерживаем связи с нашими российскими коллегами. Последний телефонный разговор с президентом РФ был вчера (прим. ред.- 31 мая), и могу констатировать, что мы, по сути, в решению ситуации придерживаемся одинакового подхода, Вооруженные силы Азербайджана должны отойти от границы Республики Армения. И которая граница - граница Республики Армения? Это известно всем, это административная граница Советской Армении. И административной границей Советского Союза, в данном случае, является государственная граница Армении. И, при этом, на этом участке государственная граница в советское время была делимитирована и демаркирована», - добавил Никол Пашинян. Он подчеркнул, что позиция Армении четкая: Азербайджан должен отступить. Армения ожидает, что Россия четко сформулирует эту позицию.
«При этом мы делаем это, четко констатируя, что имеющиеся у нас под рукой карты, заверенные печатями Советской Армении и Советского Азербайджана, идентичны картам, имеющимся в архивах РФ, и когда этот факт будет зафиксирован, Азербайджан должен отойти от этих линий. Их не уход после констатации этого факта означает, что вступает в силу 4֊-я статья ОДКБ, которая квалифицирует данное действие как агрессию в отношении страны-члена. И в качестве первого шага мы ожидаем, что и Россия, и ОДКБ выразят четкую, официальную позицию по этому вопросу. Наше восприятие следующее, сейчас мы видим эту возможность, и мы продолжим усилия в этом направлении.
Есть рабочие документы ОДКБ, по которым  оформлены сроки и процедуры. И мы надеемся, что эти процедуры начнутся в надлежащие сроки и дойдут до их логического разрешения» - заключил Никол Пашинян.