ՀՀ ԶՈՒ-ն հնարավորություն ունի գերեվարել Ադրբեջանի զինծառայողներին. ԳՇ պետի տեղակալ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ զինված ուժերը հնարավորություն ունեն ցանկացած պայմաններում Ադրբեջանի զինծառայողներին գերեվարելու, սակայն դա հարցի լուծման չի բերի։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 27-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Էդվարդ Ասրյանը։
ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալը նշեց, որ նույն գործողությունը կարող են իրականացնել Ադրբեջանի զինված ուժերը, որովհետև մեծ քանակությամբ զինծառայողներ կան կուտակված սահմանին։
«Եթե մենք գնում ենք այս իրավիճակի հանգուցալուծման և մեր պետական սահմանի վերականգնման ճանապարհով, ունենք երկու ուղի։ Առաջինը՝ զենք չկիրառել, պայքարել, հարկադրել, բանակցել, ապացուցել և նրանց հետ շպրտել, և ունենք երկրորդ ճանապարհը՝ կիրառել ուժ, ստիպել հակառակորդին նահանջել»,-ասաց Ասրյանը։
Նրա խոսքով՝ գերեվարելը նույնպես ռազմական ճանապարհ է, սակայն այն խնդրի լուծման չի բերի. «Կարող ենք գնալ այդ ճանապարհով՝ գերեվարել հակառակորդին, նույնը կկատարի ինքը, կստացվի երկրորդ ուղղությունը՝ ռազմական բախում։ Բոլոր տարբերակները Գլխավոր շտաբում քննարկվում են, կկայացվեն համապատասխան որոշումներ»։

Armenian Armed Forces also have the opportunity to capture Azerbaijani servicemen – MoD
YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. The Armed Forces of Armenia have the opportunity to capture Azerbaijani servicemen at any moment, but that will not be a solution to the issue, ARMENPRESS reports Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces of Armenia Edward Asryan told the reporters.
He noted that a similar operation can be carried out by the Azerbaijani side, because there is a great number of servicemen on the border.
''If we want to solve this issue and restore our state border, there are two options. The first one is not using weapons, struggling, forcing, negotiating, proving and throwing them back. And we have the second option, using force and forcing the adversary to withdraw'', Asryan said.
According to him, taking hostage is also use of force. ''We can choose that path, capture the adversary, and the same will be done by them and we will have the second option – military clash. All the options are on the table at the General Staff and adequate decisions will be made'', Asryan said.