Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնապես դիմել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի գործող նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր պաշտոնապես դիմել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի գործող նախագահ Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ Էմոմալի Ռահմոնին՝ 1992 թվականի մայիսի 15-ի «Հավաքական անվտանգության մասին» պայմանագրի երկրորդ հոդվածի շրջանակում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների դիրքորոշումները համակարգելու և առաջացած սպառնալիքի վերացման համար միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով արտակարգ խորհրդատվություններ անհապաղ սկսելու մեխանիզմը գործադրելու համար: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վերոնշյալի մասին, ինչպես նաև ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հանգամանալից տեղեկատվությամբ նամակներ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը հղել է նաև ՀԱՊԿ մյուս անդամ պետությունների ղեկավարներին:

Pashinyan officially applies to CSTO Collective Security Council Chairman-in-Office to execute Article 2
Pashinyan officially applies to CSTO Collective Security Council Chairman-in-Office to execute
Article 2
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. Armenia's caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan officially applied to the CSTO Collective Security Council’s Chairperson-in-Office, Tajikistan’s President Emomali Rahmon to initiate the mechanism of immediately launching emergency consultations for eliminating the danger and coordinating the positions of CSTO member states within the framework of Article 2 of the 1992 May 15 Treaty on Collective Security.
Pashinyan also notified the leaders of the other CSTO member countries about the situation, his office said.
On May 12, Azeri military units breached the Armenian state border in an attempt to seize the area of the Sev Lake in Syunik Province. Azeri military formations advanced into the Gegharkunik Province as well. A total of 250 Azeri troops are illegally deployed inside Armenian territory.
PM Pashinyan called the Azeri actions a pre-planned provocation and infringement on Armenian sovereignty.