Վերջին զանգի միջոցառումները կանցկացվեն. ԿԳՄՍՆ-ն շրջաբերական է ուղարկել դպրոցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետությունում հանրակրթական դպրոցների շրջանավարտների համար Վերջին զանգի միջոցառումներ կանցկացվեն, սակայն ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հորդորում է պահպանել համավարակով պայմանավորված անվտանգության բոլոր կանոնները:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում մանրամասներ ներկայացրեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալի պաշտոնակատար Ժաննա Անդրեասյանը:
«Մենք արդեն իսկ դպրոցներին ուղարկել ենք համապատասխան շրջաբերական: Հաշվի առնելով համաճարակային իրավիճակը, հորդորում ենք փորձել միջացոռւմը կազմակերպել բացօթյա եղանակով, եթե, իհարկե, դրա հնարավորությունն առկա է դպրոցում՝ հնարավորինս սահմանափակելով մասնակիցների թիվը, պահպանելով անվտանգության կանոնները»,- ասաց Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարի տեղակալի պաշտոնակատարը նկատեց, որ նախարարության վերջին տարիների քաղաքականությունն է զերծ մնալ ավելորդ ճոխությունից, ավելի շատ խոսվի վերջին դասի մասին: Ժաննա Անդրեասյանը նաև տեղեկացրեց, որ մեկ այլ շրջաբերականով դպրոցները զգուշացվել են այն մասին, որ զերծ մնան Վերջին զանգի դրամահավաքներից:
«Արդեն իսկ ստանում էինք այդ գործընթացի հետ կապված ահազանգեր: Եվս մեկ անգամ հորդորում եմ՝ ցանկացած իրավիճակում խուսափել դրամահավաքներից: Կարծում եմ, որ մենք, երբ խոսում ենք ուսումնական պրոցեսը վերաիմաստավորելու մասին, կարևոր է հասկանալ, որ գումարը չէ, որով որոշվում է գործընթացին տրվող նշանակությունը»,- ասաց Ժաննա Անդրեասյանը:

Мероприятия Последнего звонка состоятся: МНОКС отправило школам циркуляр
Мероприятия Последнего звонка для выпускников общеобразовательных школ состоятся, однако Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения призывает провести их при соблюдении все противоэпидемических правил.
Подробности на пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» представила исполняющая обязанности заместителя министра образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян.
“Учитывая эпидемиологическую ситуацию, призываем попытаться организовать мероприятия на открытом воздухе, если, конечно, такая возможность в школе имеется, по возможности ограничить число участников и соблюдать противоэпидемические правила”.
И. о. замминистра отметила, что политика министерства в последние годы - воздержание от излишней роскоши. Жанна Андреасян сообщила, что школы циркуляром предупреждены, чтобы не было сбора средств для мероприятия Последнего звонка.
“Мы уже получали сигналы, связанные с этим процессом. Еще раз призываю избегать сбора средств. Думаю, когда мы говорим о переосмыслении учебного процесса, важно понять, что не суммы определяют этот процесс”, - сказала Жанна Андреасян.