Բորելը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ ԵՄ-ի հարաբերությունները բարելավվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության հարաբերություններն ԱՄՆ-ի հետ բարելավվում են, մինչդեռ Ռուսաստանի հետ դրանք վատանում են: Մայիսի 10-ին այդ մասին հայտարարել Է Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը Բրյուսլեում Միության 27 երկրների արտաքին գործերի նախարարների նիստին ժամանելուց հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ԱՄՆ-ի հետ մեր հարաբերությունները փոխվում են, այժմ մեզ մոտ ուժեղ գործընկերություն Է: Դա հատկապես հասկանալի դարձավ G7-ի գագաթնաժողովից հետո,- ասել Է նա:- Մենք կքննարկենք (նիստի ընթացքում) նաեւ Ռուսաստանի հարցը, որի հետ, ընդհակառակը, դրանք չեն բարելավվում»:
ԵՄ-ի խորհուրդն արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով մայիսի 10-ին Բրյուսելում կանցկանցնի լիագումար նիստ, որտեղ կքննարկի ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների, Արեւմտյան Բալկանների երկրների աջակցության, Աֆղանստանի իրադրության եւ իրանական միջուկային գործարքի շուրջն ստեղծված իրավիճակի հարցերը:
Նախարարները չեն պլանավորում որոշումներ ընդունել ՌԴ-ի դեմ նոր պատժամիջոցների կամ նոր դիվանագիտական քայլերի մասին: Հանդիպման պաշտոնական ծրագրի համաձայն՝ ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները կդառնան սոսկ օժանդակ թեմաներից մեկը: Օրակարգի գլխավոր կետը կլինի քննարկումն անդրատլանտյան կապերի զարգացման մասին: ԵՄ-ի նախարարական հանդիպմանը, որը պետք Է տեղի ունենա անմիջակա ձեւաչավով, կմասնակցի կլիմայի խնդիրներով ԱՄՆ-ի նախագահի հատուկ դեսպանորդ Ջոն Քերին, նա նիստին կմիանա տեսակապով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Боррель заявил, что отношения ЕС с США улучшаются
Отношения Евросоюза с США улучшаются, в то время как с Россией они ухудшаются. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, օб этом заявил в понедельник глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель по прибытии на заседание министров иностранных дел 27 стран сообщества в Брюсселе.
"Наши отношения с США меняются, теперь у нас сильное партнерство. Это особенно стало понятно после саммита G7, - сказал он. - Мы обсудим [в ходе заседания] и Россию, с которой, наоборот, они не улучшаются".
Совет ЕС на уровне министров иностранных дел проведет в понедельник плановое заседание в Брюсселе, на котором обсудит отношения с США и Россией, оказание поддержки странам Западных Балкан, обстановку в Афганистане и ситуацию вокруг иранской ядерной сделки. Министры не планируют принимать решений о новых санкциях против РФ или новых дипломатических шагах.
Согласно официальной программе встречи, отношения с РФ станут лишь одной из вспомогательных тем. Главным пунктом повестки дня будет дискуссия о развитии трансатлантических связей. В министерской встрече ЕС, которая будет проходить в очном формате, примет участие спецпосланник президента США по климату Джон Керри, он подключится к заседанию по видеосвязи.