Չենք նվազեցնում ջանքերը, որոնք ուղղված են բոլոր պահվող անձանց հայրենիք վերադարձին. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ընդգծեց, որ իրենք չեն նվազեցնում ջանքերը, որոնք ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած պատերազմից հետո բոլոր պահվող անձանց հայրենիք վերադարձին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Լավրովը նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Մանրամասն անդրադարձ ենք կատարել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առկա իրավիճակին, ընդգծել ենք ձեռք բերված առաջխաղացումը և իրավիճակի կայունացումը: Մենք չենք նվազեցնում ջանքերը, որոնք ուղղված են բոլոր պահվող անձանց հայրենիք վերադարձին, ականազերծմանը, մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանմանը»,- ասաց Լավրովը:
Սերգեյ Լավրովը նշեց, որ տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման մեջ մեծ դեր ունի Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի գլխավորությամբ ստեղծված եռակողմ աշխատանքային խումբը, որը միտված է տարածաշրջանի ապաշրջափակման հարցերի լուծմանը:
«Մեր հարաբերությունները մեծ կարևորություն ունեն Հարավային Կովկասում խաղաղաության ու կայունացման հարցում»,- եզրափակեց Սերգեյ Լավրովը:
Սերգեյ Լավրովը Երևան է ժամանել երկօրյա այցով:
Մայիսի 6-ին նախատեսված է հանդիպում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան հայտնել է, որ հանդիպումների ընթացքում նախատեսվում է հանգամանորեն քննարկել երկկողմ և տարածաշրջանային համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես նաև փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում: Զախարովան տեղեկացրել է, որ բանակցություններում քննարկման առաջնային թեման լինելու է Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին և 2021 թվականի հունվարի 11-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը:

Мы не ослабим усилия, направленные на возвращение всех пленных на родину: Сергей Лавров
Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров подчеркнул, что они не уменьшают усилия, направленные на возвращение на родину всех лиц, содержащихся в Азербайджане.
Как передает «Арменпресс», об этом Лавров сказал на пресс-конференции с и. о. министра иностранных дел Армении Ара Айвазяном.
“Мы подробно рассмотрели ситуацию вокруг Нагорного Карабаха, подчеркнули достигнутый прогресс и стабилизацию ситуации. Мы не уменьшаем усилия, направленные на возвращение всех лиц, содержащихся в Азербайджане, на родину, на разминирование, на сохранение культурного и религиозного наследия”, - сказал Лавров.
Сергей Лавров отметил, что в стабилизации ситуации в регионе большую роль играет трехсторонняя рабочая группа во главе с вице-премьерами России, Армении и Азербайджана, направленная на решение вопросов разблокирования региона.
“Наши отношения имеют большое значение в вопросе установления мира и стабилизации на Южном Кавказе”, - заключил Сергей Лавров.
Сергей Лавров с двухдневным рабочим визитом находится в Ереване.
На 6 мая запланирована также встреча с и. о. премьер-министра Армении Николом Пашиняном.
Официальный представитель МИД России Мария Захарова сообщила, что в ходе встреч планируется детально обсуждение широкого круга вопросов, касающихся двустороннего регионального сотрудничества, а также взаимодействия на международных площадках. Захарова сообщила, что основной темой обсуждения на переговорах станет реализация пунктов заявлений по Нагорному Карабаху, подписанных 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года руководителями Армении, России и Азербайджана.