Շուրջ 30 տարի կառուցել ենք պետության մոդել, որը հիմնականում նվիրված է եղել Ղարաբաղի հարցի լուծմանը. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ անկախ պետականության գաղափարական հիմքերին՝ վերլուծելով, թե ինչ նպատակի շուրջ է ձևավորվել Հայաստանի անկախության գործընթացը 1980-ականների վերջին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2024 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ զեկույցի քննարկման ժամանակ նա նշեց, որ 1980-ականների վերջին Հայաստանի անկախության գաղափարը գեներացվել է ոչ թե հանուն անկախության, այլ հանուն Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծման։
«Այսինքն՝ մենք անկախ պետություն ստեղծել ենք ոչ թե ավելի լավ կյանքի, այլ Ղարաբաղի հարցի համար։ Քաղաքական իրողություն է սա, ինչը հաստատվում է հետազոտություններով։ 1989 թվականին անկախության գաղափարը գերակշռել է այն բանի արդյունքում, որ Ղարաբաղ կոմիտեն կորցրել է ԽՍՀՄ իրավակարգի շրջանակում Ղարաբաղի հարցը լուծելու հույսը, և ինչպես ասել է Ղարաբաղ կոմիտեի առաջնորդներից մեկը, անկախությունը հարկավոր է Ղարաբաղի հարցի լուծման համար։ Իհարկե, անկախության հռչակումից և ձեռքբերումից հետո պետականության կայացման օրակարգը գոյություն է ունեցել միշտ, բայց շուրջ 30 տարի մենք կառուցել ենք պետության մոդել, որը հիմնականում կամ առավելապես նվիրված է եղել Ղարաբաղի հարցի լուծմանը, ղարաբաղյան շարժմանը և հանուն դրա ամեն ինչ զոհաբերելու տրամաբանությանը»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետն ընդգծեց, որ սա չի ասում որպես քննադատություն, այլ որպես իրողություն, որովհետև բոլորը կամ առնվազն մեծամասնությունը հաշտ են եղել այդ մոդելի և նպատակադրման հետ։
Նա նշեց, որ ինքն էլ լիարժեք կերպով հաշտ է եղել այդ մոդելի հետ, մինչև այն պահը, երբ որպես ՀՀ վարչապետ՝ փաստերին ու տեղեկություններին հասանելիություն ստանալուն զուգընթաց առարկայորեն հասկացել է, որ եթե Հայաստանի համար անկախությունն ու պետականությունը միջոց են Ղարաբաղի հարցի՝ հայկական կողմի պատկերացրած լուծման համար, մի շարք արտաքին դերակատարների համար Ղարաբաղի հարցը միջոց է Հայաստանի անկախությունը, պետականությունը, զարգացումը, բարեկեցությունը թույլ չտալու, ապա Հայաստանի պետականությանը վերջ դնելու համար։
Նրա խոսքով՝ այդ վերջնանպատակի իրագործումը մեկնարկած է եղել արդեն 2018 թվականին, եզրափակիչ փուլ է մտել 2020 թվականի սեպտեմբերին, իսկ գագաթնակետին է հասել 2021 թվականի մայիսին։
«Այդ նպատակը գործակիցներ ունի նաև Հայաստանում, և այդ գործակիցները կարծում են, որ Ղարաբաղի հարցն է կարևոր, ոչ թե անկախությունն ու պետականությունը»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։

For 30 years, we had built a model of the state primarily dedicated to resolution of Karabakh issue, says Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan, speaking in parliament on April 17, touched upon the ideological grounds of the independent statehood, analyzing the goal around which the independence process of Armenia had been formed in the late 1980s.
He said that in the late 1980s, the idea of Armenia’s independence was actually generated not for independence but for the resolution of the Nagorno-Karabakh issue.
“That is, we had created an independent state not for a better life, but for the Karabakh issue. This is the political reality which is confirmed by analysis. In 1989, the idea of independence prevailed as a result of the Karabakh Committee having lost the hope to resolve the Karabakh issue within the framework of the USSR order, and as one of the leaders of the Karabakh Committee had said, ‘independence is required for the resolution of the Karabakh issue’. Certainly, the agenda of establishing statehood always existed after the declaration and gaining of independence, but for nearly thirty years we had built a model of the state which was mostly, or primarily dedicated to the resolution of the Karabakh issue, the Karabakh Movement, and the logic of sacrificing everything for it,” Pashinyan said, emphasizing that he is making these remarks not as criticism, but as the reality, because everyone or at least the majority had approved that model or goal.
Pashinyan said he had also been at peace with that model up until the moment when, already as Prime Minister, parallel to gaining access to the facts and information, he substantially understood that if, for Armenia the independence and statehood were a measure for the kind of resolution of the Karabakh issue that the Armenian side had pursued, then for several foreign actors the Karabakh issue was a measure to not allow Armenia’s independence, statehood, development and prosperity, and eventually end Armenia’s statehood.
Pashinyan said the implementation of that ultimate goal was already in progress in 2018 and entered the final phase in 2020, reaching the culmination in May of 2021. “That goal has abettors also in Armenia, and these abettors believe that what matters is the Karabakh issue and not the independence and statehood [of Armenia],” Pashinyan said.