Շուրջ 30 տարի կառուցել ենք պետության մոդել, որը հիմնականում նվիրված է եղել Ղարաբաղի հարցի լուծմանը. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ անկախ պետականության գաղափարական հիմքերին՝ վերլուծելով, թե ինչ նպատակի շուրջ է ձևավորվել Հայաստանի անկախության գործընթացը 1980-ականների վերջին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2024 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ զեկույցի քննարկման ժամանակ նա նշեց, որ 1980-ականների վերջին Հայաստանի անկախության գաղափարը գեներացվել է ոչ թե հանուն անկախության, այլ հանուն Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծման։
«Այսինքն՝ մենք անկախ պետություն ստեղծել ենք ոչ թե ավելի լավ կյանքի, այլ Ղարաբաղի հարցի համար։ Քաղաքական իրողություն է սա, ինչը հաստատվում է հետազոտություններով։ 1989 թվականին անկախության գաղափարը գերակշռել է այն բանի արդյունքում, որ Ղարաբաղ կոմիտեն կորցրել է ԽՍՀՄ իրավակարգի շրջանակում Ղարաբաղի հարցը լուծելու հույսը, և ինչպես ասել է Ղարաբաղ կոմիտեի առաջնորդներից մեկը, անկախությունը հարկավոր է Ղարաբաղի հարցի լուծման համար։ Իհարկե, անկախության հռչակումից և ձեռքբերումից հետո պետականության կայացման օրակարգը գոյություն է ունեցել միշտ, բայց շուրջ 30 տարի մենք կառուցել ենք պետության մոդել, որը հիմնականում կամ առավելապես նվիրված է եղել Ղարաբաղի հարցի լուծմանը, ղարաբաղյան շարժմանը և հանուն դրա ամեն ինչ զոհաբերելու տրամաբանությանը»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետն ընդգծեց, որ սա չի ասում որպես քննադատություն, այլ որպես իրողություն, որովհետև բոլորը կամ առնվազն մեծամասնությունը հաշտ են եղել այդ մոդելի և նպատակադրման հետ։
Նա նշեց, որ ինքն էլ լիարժեք կերպով հաշտ է եղել այդ մոդելի հետ, մինչև այն պահը, երբ որպես ՀՀ վարչապետ՝ փաստերին ու տեղեկություններին հասանելիություն ստանալուն զուգընթաց առարկայորեն հասկացել է, որ եթե Հայաստանի համար անկախությունն ու պետականությունը միջոց են Ղարաբաղի հարցի՝ հայկական կողմի պատկերացրած լուծման համար, մի շարք արտաքին դերակատարների համար Ղարաբաղի հարցը միջոց է Հայաստանի անկախությունը, պետականությունը, զարգացումը, բարեկեցությունը թույլ չտալու, ապա Հայաստանի պետականությանը վերջ դնելու համար։
Նրա խոսքով՝ այդ վերջնանպատակի իրագործումը մեկնարկած է եղել արդեն 2018 թվականին, եզրափակիչ փուլ է մտել 2020 թվականի սեպտեմբերին, իսկ գագաթնակետին է հասել 2021 թվականի մայիսին։
«Այդ նպատակը գործակիցներ ունի նաև Հայաստանում, և այդ գործակիցները կարծում են, որ Ղարաբաղի հարցն է կարևոր, ոչ թե անկախությունն ու պետականությունը»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։

Около 30 лет мы строили модель государства, которая была в основном посвящена решению карабахской проблемы - Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян коснулся идеологических основ независимой государственности, проанализировав цель, вокруг которой формировался процесс обретения Арменией независимости в конце 1980-х годов.
Как передает Арменпресс, в ходе обсуждения в Национальном собрании доклада о ходе и результатах выполнения программы правительства РА (2021–2026 гг.) за 2024 год он отметил, что идея независимости Армении в конце 1980-х годов была сгенерирована не ради самой независимости, а ради решения Карабахского вопроса.
«То есть мы создали независимое государство не для лучшей жизни, а ради Карабаха. Это политическая реальность, которая подтверждается исследованиями. В 1989 году идея независимости преобладала в результате того, что Комитет «Карабах» утратил надежду на решение Карабахского вопроса в рамках правовой системы СССР, и, как сказал один из лидеров Комитета «Карабах», независимость нужна для решения Карабахского вопроса. Конечно, после провозглашения и обретения независимости повестка становления государственности всегда существовала, но на протяжении около 30 лет мы строили такую модель государства, которая главным образом или преимущественно была посвящена решению Карабахского вопроса, Карабахскому движению и логике жертвования всем ради этого», — сказал Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что говорит это не в качестве критики, а как факт, потому что все, или, по крайней мере, большинство, были согласны с такой моделью и целеполаганием.
Он отметил, что и сам полностью был согласен с этой моделью до того момента, как, получив доступ к фактам и информации в качестве премьер-министра РА, не осознал предметно, что если для нас независимость и государственность являются средствами для достижения решения Карабахского вопроса в том виде, как это видится армянской стороной, то для ряда внешних игроков Карабахский вопрос — это средство, чтобы не позволить нам иметь независимость, государственность, развитие, благосостояние, а в конечном итоге — чтобы положить конец армянской государственности.
По его словам, реализация этой конечной цели началась уже в 2018 году, вступила в завершающую фазу в сентябре 2020 года, а достигла своей кульминации в мае 2021 года. Эта цель имеет также соучастников в Армении, и эти соучастники считают, что важен Карабахский вопрос, а не независимость и государственность», — сказал премьер-министр РА.