ՀՀ ԱԳ նախարարությունը մանրամասներ է հայտնել Թբիլիսիում կայացած եռակողմ հանդիպումից
Վրաստանի ԱԳ նախարար Մակա Բոչորիշվիլիի, Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի նախաձեռնությամբ 2025 թվականի ապրիլի 17-ին Թբիլիսիում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև եռակողմ հանդիպում՝ արտաքին գործերի նախարարների տեղակալների մակարդակով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման մեկնարկին Վրաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Լաշա Դարսալիան, Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Էլնուր Մամեդովը ողջունել են հարավկովկասյան երեք երկրների առաջին եռակողմ հանդիպումը և ընդգծել, որ երեք երկրներն ունեն միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հանդեպ հարգանքի վրա հիմնված համագործակցության չիրացված ներուժ։
Հանդիպումը միտված էր առաջ մղել ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում եռակողմ համագործակցությունը՝ նպատակ ունենալով նպաստել տարածաշրջանում կայուն զարգացմանն ու բարգավաճմանը: Ավելին, այս ոլորտներում համագործակցությունը կարող է խթանել ընդհանուր մարտահրավերների հասցեագրումը և, ի վերջո, նպաստել Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ կայունության հաստատմանն ու արագընթաց զարգացմանը: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները փոխանակվել են մտքերով և համագործակցության հնարավոր ոլորտների վերաբերյալ տեսլականներով:
Հանդիպման ավարտին, զրուցակիցները կարևորել են հանդիպման դրական և կառուցողական միջավայրը, որը նախնական փուլ է՝ միտված վստահության ձևավորման և երկխոսության ավելի բարձր մակարդակում շարունակությանը:

МИД Армении представил подробности встречи заместителей глав МИД Армении, Грузии и Азербайджана
В Тбилиси по инициативе министра иностранных дел Грузии г-жи Маки Бочоришвили, министра иностранных дел Республики Армения г-на Арарата Мирзояна и министра иностранных дел Азербайджанской Республики г-на Джейхуна Байрамова 17 апреля 2025 года состоялась трехсторонняя встреча на уровне заместителей министров иностранных дел Республики Армения, Азербайджанской Республики и Грузии.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в начале встречи заместитель министра иностранных дел Грузии Лаша Дарсалия, заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян и заместитель министра иностранных дел Азербайджанской Республики Эльнур Мамедов поприветствовали первую трехстороннюю встречу стран Южного Кавказа, а также отметили, что эти страны обладают нереализованным потенциалом для сотрудничества на основе безоговорочного уважения суверенитета и территориальной целостности друг друга.
Целью встречи было продвижение трехстороннего сотрудничества в представляющих взаимный интерес областях с целью содействия устойчивому росту и процветанию в регионе. Более того, сотрудничество в этих сферах могло бы способствовать решению общих проблем и, в конце концов, внести вклад в долгосрочную стабильность и быстрое развитие региона Южного Кавказа. Встреча стала открытым обменом мнениями и видениями по потенциальным сферам сотрудничества.
В конце участники отметили положительную и конструктивную атмосферу встречи, которая рассматривается как первый шаг к построению доверия и открытию пути к дальнейшему продвижению диалога на более высокий уровень.