ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի փողոցներում առաջիկայում կհայտնվեն կոմպակտ դասի նոր ավտոբուսներ, որոնք մայիսի 2-ին են հասել մայրաքաղաք։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Հովսեփ Կուբատյանը։
«Ընդհանուր առմամբ 100 ավտոբուս ենք ձեռք բերել, որոնցից 96-ն արդեն Հայաստանում են։ Դրանցից էլ 92-ն ընդունել ենք, իսկ 4-ը՝ դեռևս ընդունման գործընթաց են անցնում։ Մայիսի 5-ին կամ 6-ին կշահագործվի 74 համարի երթուղին բացառապես նոր ավտոբուսներով։ Նախկինում այդ երթուղին սպասարկում էր մասնավորը, ով հրաժարվել էր, այժմ համայնքն է սպասարկելու։ Երթուղին ձգվելու է Դավթաշեն վարչական շրջանի 4-րդ թաղամասից մինչև Էրեբունի վարչական շրջան։ Մյուս շաբաթ, հավանաբար, կշարագործվի 47 համար երթուղին՝ Նուբարաշեն վարչական շրջանից մինչև Եռաբլուր զինվորական պանթեոն։ Դրանից հետո էլ նախատեսվում է շահագործել 24 համարի երթուղին, որը Նորագյուղը կապելու է Արաբկիր վարչական շրջանի հետ»,- նշեց Կուբատյանը և հավելեց, որ մեկ երթուղում գործում է 12-14 ավտոբուս։
Նրա խոսքով՝ այս երթուղիները նախկինում էլ են գործել, 47-ն այսօր էլ աշխատում են, սակայն շատ վատ։ Կուբատյանը շեշտեց, որ ևս 3 երթուղի նորացվելու է։

Очередная партия автобусов компакт-класса уже в Ереване
На улицах Еревана в ближайшее время появятся новые автобусы компакт-класса, которые прибыли в столицу 2 мая.
Об этом «Арменпресс» сообщил начальник Управления информации и по связям с общественностью мэрии Еревана Овсеп Кубатян.
“В общем, мы приобрели 100 автобусов, 96 из которых уже в Армении. С 5, 6 мая по маршруту  № 74 начнут работать эти новые автобусы. Раньше этот маршрут обслуживал частный сектор, который отказался от работы, теперь будет работать община. Маршрут пройдет от 4-го квартала административного района Давташен до административного района Эребуни. На следующей неделе, вероятно, будет запущен и маршрут № 47 от административного района Нубарашен до военного пантеона Ераблур. После этого планируется запустить маршрут  № 24, который свяжет Норагюх с административным районом Арабкир”, - сказал Кубатян, добавив, что на одном маршруте курсирует по 12 - 14 автобусов.
По его словам, эти маршруты работали раньше, 47 из них работают и сегодня, но очень плохо. Кубатян подчеркнул, что эти 3 маршрута будут обновлены.