Շառլ Ազնավուրի հրապարակում բացվեց «Արցախի կորսված կոթողները» ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արցախի կորսված կոթողները» բացօթյա ցուցահանդեսին մարդիկ կարող են լուսանկարների միջոցով ծանոթանալ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հիսունից ավելի պատմամշակութային արժեք ունեցող կոթողի, որոնք այժմ վտանգված են:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ցուցահանդեսը բացվեց մայիսի 1-ին Երևանում՝ Շառլ Ազնավուրի հրապարակում: Այն նախաձեռնել է «Ժողովրդավարական համախմբում» կուսակցությունը:
Կուսակցության խորհրդի անդամ Արթուր Ավետիսյանի խոսքով՝ իրենց նպատակն է հասարակության շրջանում բարձրացնել իրազեկվածության մակարդակը, հիշեցնել այն կոթողների մասին, որոնք կորցրել ենք Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքով և վերարժևորել այդ ամենը:
«Լուսանկարներում ներկայացված է 55 մշակութային կոթող: Համագործակցել ենք Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի հետ, որի առաջնորդը տրամադրել է կոթողների ցանկը, իսկ լուսանկարները տրամադրել է Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող  հիմնադրամը, որի նախագահը վաղամեռիկ հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանն էր: Կարապետյանը հուշարձանները լուսանկարել է իր ուսումնասիրությունների ընթացքում»,-ասաց, Ավետիսյանը:
Նա ընդգծեց, որ նախատեսում են լուսանկարների հիման վրա բրոշյուրներ հրատարակել և ներկայացնել ՀՀ-ում տարբեր դեսպանատներ, որպեսզի դեսպանություններն էլ ևս մեկ անգամ տեսնեն, թե ինչ արժեքներ ենք մենք կորցրել: «Սա սպիտակ  ցեղասպանություն է»,-եզրափակեց Արթուր Ավետիսյանը:

«Утраченные памятники Арцаха» — на площади Шарля Азнавура открылась выставка
На фотовыставке «Утраченные памятники Арцаха» под открытым небом  люди могут познакомиться  с  более пятидесяти памятниками истории и культуры,   перешедшими под контроль Азербайджана во время 44-дневной войны в Арцахе, и которые сейчас находятся в опасности.
Как  передает Арменпресс, выставка открылась 1 мая в Ереване на площади Шарля Азнавура. Инициатором выступила партия «Демократическая консолидация».
По словам члена партийного совета Артура Аветисяна, их цель - повысить информированность общества, напомнить о памятниках, которые мы потеряли в результате 44-дневной войны в Арцахе, переоценить и возродить все это.
«На фотографиях представлены 55 памятников культуры. Мы сотрудничали с Арцахской епархией Армянской Апостольской церкви, глава которой предоставил список памятников, а фотографии предоставил Фонд изучения армянской архитектуры, возглавляемый ныне покойным специалистом по памятникам Самвелом Карапетяном. Карапетян сфотографировал памятники во время своих исследований», - сказал Аветисян.
Он подчеркнул, что они планируют издать буклеты на основе этих фотографий, разослать их в различные посольства в Армении, чтобы посольства еще раз увидели, какие ценности мы потеряли.