Սահմանադրության համաձայն՝ Նիկոլ Փաշինյանը պարտավոր է շարունակել վարչապետի պարտականությունների կատարումը․ Ռուստամ Բադասյան
Սահմանադրության համաձայն՝ Նիկոլ Փաշինյանը պարտավոր է շարունակել
վարչապետի պարտականությունների կատարումը․ Ռուստամ Բադասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Ռուստամ Բադասյանը պատասխանել է «Արմենպրես»-ի հարցերին` արդյոք Նիկոլ Փաշինյանը կարող է համարվել վարչապետի պաշտոնակատար` վարչապետի պաշտոնից հրաժարականի դեպքում և արդյոք կա փոխարինման իրավական հնարավորություն։
-Պարոն Բադասյան, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականից հետո շարունակվում է դիսկուրսը այն հարցի շուրջ, թե վարչապետի պաշտոնից հրաժարականի դեպքում Նիկոլ Փաշինյանը կարո՞ղ է լինել վարչապետի պաշտոնակատար, թե՝ ոչ։ Ի վերջո, այս հարցին կա՞ հստակ պատասխան։
-Իհարկե, կա հստակ պատասխան, իսկ դիսկուրսը խիստ արհեստական է։ Հրաժարական ներկայացնելուց հետո վարչապետը, ինչպես և կառավարության մյուս անդամները շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչև նոր Կառավարության կազմավորումը։ Մասնավորապես, Սահմանադրության 158-րդ հոդվածի համաձայն, Կառավարությունը Հանրապետության նախագահին ներկայացնում է իր հրաժարականը նաև այն դեպքում, երբ վարչապետը հրաժարական է ներկայացնում։ Նույն այդ հոդվածով նախատեսվում է, որ Կառավարության անդամները շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչև նոր Կառավարության կազմավորումը: Իսկ Կառավարության անդամների կազմը սահմանվում է արդեն 147-րդ հոդվածով, որի համաձայն Կառավարությունը կազմված է վարչապետից, փոխվարչապետներից և նախարարներից:
-Տարբեր զուգահեռներ են անցկացվում 2018 թվականին Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի ու Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի դեպքերի միջև։ Կա՞ տարբերություն այս երկու հրաժարականների գործընթացների միջև։
-Տեսեք, 2018 թվականի ապրիլի 23-ին Կառավարության կողմից ընդունվել է որոշում, որով Կառավարությունը, հիմք ընդունելով «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքի համապատասխան կարգավորումները և վարչապետ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը, որոշել է փաստել Սերժ Սարգսյանի կողմից իր լիազորությունների կատարման անհնարինությունը։
Այդ պահին գործող Վարչապետի բացակայության և լիազորությունների կատարման անհնարինության դեպքերում վարչապետին փոխարինելու կարգը սահմանող Կառավարության որոշման համաձայն վարչապետի կողմից իր լիազորությունների կատարման անհնարինության դեպքով պայմանավորված Սերժ Սարգսյանին փոխարինել է առաջին փոխվարչապետ Կարեն Կարապետյանը։ Այսինքն, մի կողմ թողնելով անհնարինության հիմքերի, տվյալ դեպքում՝ կիրառելիության կամ չկիրառելիության հարցը, դեռևս 2018 թվականի ապրիլին նախորդ իշխանությունների կողմից կառավարության որոշմամբ, ըստ էության, փաստվել է, որ վարչապետի կողմից հրաժարական ներկայացնելը չի հանգեցնում նրա կողմից իր պարտականությունների կատարման բացառման և անհրաժեշտ է լրացուցիչ ակտ, որպեսզի Սերժ Սարգսյանին փոխարինի Կարեն Կարապետյանը։
Ասեմ ավելին, երբ 2018 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական ներկայացրեց, դրանից հետո նա շարունակեց կատարել իր պարտականությունները մինչև 2019 թվականի նոր կառավարության կազմավորումը։
Այսինքն` ոչ միայն Սահմանադրության վերը նշված հոդվածներն են հստակ կարգավորում այս հարցը, այլև երբեք այլ ընկալում նշված հարցի մասով չի էլ եղել:
-Պարոն նախարար, պատկերացնենք, որ վարչապետը հրաժարական ներկայացնելուց հետո չի շարունակում կատարել վարչապետի պարտականությունները։ Այդ դեպքում կա՞ վարչապետի փոխարինման իրավական հնարավորություն։
-Շնորհակալ եմ լավ հարցի համար։ Ընդունենք, որ վարչապետի հրաժարականից հետո վերջինս չպետք է շարունակի պարտականությունների կատարումը մինչև նոր կառավարության կազմավորում, այդ դեպքում որտե՞ղ է նրա փոխարինման կառուցակարգը։ Նման կառուցակարգ, ընդ որում, բացառապես Սահմանադիրը պետք է սահմաներ, որովհետև, ըստ էության, սահմանադրական անվտանգության բաղադրատարրի մասին ենք խոսում:  Կառավարության նշածս որոշմամբ նախատեսվում են վարչապետի փոխարինման կառուցակարգեր միայն վարչապետի բացակայության և վարչապետի կողմից իր լիազորությունների կատարման անհնարինության դեպքերում, որոնցից ոչ մեկը չի ներառում վարչապետի կողմից հրաժարական ներկայացնելու դեպքը։ Եվ այսօր ես նկատում եմ, որ մի մասն ասում է, որ մի փոխվարչապետը պետք է պաշտոնավարի, մյուս մասը, որ մյուսը, բայց չի ներկայացվում ասվածի գեթ մեկ իրավական հիմք։
Այսինքն` այն անձինք, որոնք պնդում են, որ վարչապետի հրաժարականի փաստով միայն վերջինս չի կարող շարունակել կատարել վարչապետի պարտականությունները մինչև նոր կառավարության կազմավորումը, ըստ էության պնդում են, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մինչև նոր կառավարության կազմավորումը չպետք է ունենա գործադիր իշխանության ղեկավար, և, կարծում եմ՝ բոլորս ենք հասկանում նման պնդման հիմնազուրկ և, թույլ տվեք ասել, անհեթեթ լինելը։

According to Constitution Pashinyan obliged to continue fulfilling duties of PM – Caretaker Justice Minister clarifies
According to Constitution Pashinyan obliged to continue fulfilling duties of PM – Caretaker
Justice Minister clarifies
YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. Caretaker Justice Minister of Armenia Rustam Badasyan answered to the questions of ARMENPRESS regarding whether Nikol Pashinyan can be considered as caretaker prime minister after resigning from the position and is there a legal opportunity for replacement?
-Mr. Badasyan, after the resignation of Prime Minister Nikol Pashinyan aimed at triggering snap parliamentary elections, the discourse whether he can continue serving as caretaker PM or not still continues. After all, is there a concrete response to this question?
Of course, there is, but the discourse is highly artificial. After resigning the prime minister, as well as the other members of the Cabinet continue fulfilling their duties before the formation of a new Cabinet. In particular, according to Article 158 of the Constitution of Armenia, the government is submitting its resignation to the President also when the prime minister resigns. According to that same Article, the Cabinet members continue fulfilling their duties before the formation of a new Cabinet. And the composition of the Cabinet members is defined already by Article 147 according to which the government is composed of the prime minister, deputy prime ministers and ministers.
-Different parallels are drawn between the resignation cases of Serzh Sargsyan and Nikol Pashinyan in 2018. Is there a difference between these two resignation processes?
-Look. On April 23, 2018, a decision was adopted by the government according to which the government, based on the respective regulations of the Law on Composition and Activity of Government and the resignation of Prime Minister Serzh Sargsyan, decided to state the impossibility of Serzh Sargsyan’s fulfilling his powers.
At that moment, in the absence of incumbent prime minister and the impossibility of fulfillment of powers, according to the government’s decision defining the procedure of replacement of PM, Serzh Sargsyan has been replaced by first deputy prime minister Karen Karapetyan because of the impossibility of the fulfillment of duties by the PM. In other words, leaving aside the grounds of impossibility, in this case the issue of applicability or non-applicability, it has been, in fact, stated by the decision of the previous government that PM’s resignation doesn’t exclude him from fulfilling his duties, and a necessary act is needed to replace Serzh Sargsyan with Karen Karapetyan.
Moreover, when Prime Minister Nikol Pashinyan resigned on October 16, 2018, he continued fulfilling his duties before the formation of a new government in 2019.
In other words, not only the aforementioned Articles of the Constitution clearly define this issue, but also there has never been another perception over this matter.
-Let’s imagine that the PM doesn’t continue fulfilling his duties after resignation. In that case is there a legal opportunity for replacement?
-Thank you for a good question. Let’s imagine that the PM should not continue fulfilling his duties after his resignation, until the new Cabinet is formed, in that case where is his replacement procedure? Such a procedure, moreover, should have been defined exclusively by the Constitution, because, in fact, we are talking about the constitutional security component. According to the decision of the government as I mentioned above, there are replacement procedures for the PM only in the cases of the absence of the PM and the impossibility of fulfilling duties by him, but none of this includes the case of resignation of the PM.
Those people, who claim that only the prime minister cannot continue fulfill the duties of the PM before the formation of a new Cabinet, in fact, claim that Armenia must not have a head of an executive branch before the formation of a new Cabinet, and I think that we all understand the absurdity of such claim.