«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Հանուն հայոց գալիք հաղթանակների
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո հայ ժողովուրդը ստիպված է անցնել չափազանց բարդ եւ որոշիչ ճանապարհով։ Այսօրվա իրողությունները խնդիր են դնում մեր առջեւ վերաիմաստավորելու եւ վերագնահատելու մեր հանրային կյանքն ու ազգային արժեքները ձեւավորող մի շարք երեւույթներ ու խորհրդանիշեր։ Շուտով մոտենում է մայիսի 9-ը, որը 28 տարի շարունակ հայ ժողովրդի համար եղել է հաղթանակի եւ հպարտության օր։ 28 տարի մենք այն տոնել ենք որպես եռատոն՝ իր մեջ ամփոփելով Հայրենական մեծ պատերազմում մեր պապերի հաղթանակը, Շուշիի ազատագրման եւ Արցախի պաշտպանության բանակի ստեղծման օրը։ Ինչ խոսք, եռատոնի առանցքային բաղադրիչը Շուշիի ազատագրումն էր։
Ներկա իրողությունների պատճառով թերեւս շատերին կարող է թվալ, թե մենք չենք կարող կամ (որ ավելի վտանգավոր է) զրկվել ենք եռատոնը նշելու իրավունքից։ Ինքս էլ այս ամիսներին հարց էի տալիս, թե կարո՞ղ ենք, իրավունք ունե՞նք տոնելու մայիսի 9-ը... Այսօր վստահաբար կարող եմ ասել՝ այո՛։ Մենք ոչ միայն կարող ենք, իրավունք ունենք, այլեւ պարտավո՛ր ենք նշել։ Հայաստանի առաջին հանրապետությունը անկում ապրեց, սակայն մենք այսօր էլ տոնում ենք Սարդարապատի հերոսական ճակատամարտը, որի շնորհիվ վերականգնվեց հայոց պետականությունը...»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Во имя грядущих армянских побед
“После второй Арцахской войны армянскому народу предстоит пройти очень сложный и решающий путь. Сегодняшние реалии ставят перед нами задачу переосмысления и переоценки ряда явлений и символов, которые формируют нашу общественную жизнь и национальные ценности. Приближается 9 мая, которое вот уже 28 лет является днем Победы и гордости армянского народа. 28 лет мы отмечали его как тройной праздник, подводя итоги победы наших предков в Великой Отечественной войне, Дня освобождения Шуши и создания Армии обороны Арцаха. Конечно, ключевой составляющей тройного праздника было освобождение Шуши.
В силу нынешних реалий многим может показаться, что мы не сможем или, что намного опаснее, лишены права отмечать тройной праздник. Все эти месяцы я спрашивал себя, можем ли мы иметь право отмечать День 9 мая ... Сегодня я могу сказать с точностью - да. Мы не только можем, не только имеем право, но мы просто обязаны сделать это. Первая Республика Армения не устояла упадок, но сегодня мы празднуем героическую битву при Сардарапате, благодаря которой была восстановлена армянская государственность”.