Ադրբեջանը փորձում է լուծել վիճելի հարցերը բարբարոսական, այլ ոչ թե քաղաքակիրթ մեթոդներով. ՀՀ ԱԺ նախագահը՝ Եվրանեսթին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ելույթ է ունեցել Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 9-րդ նստաշրջանում՝ մասնավորապես, անդրադառնալով Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիային և նշելով, որ այլատյացության եւ ատելության Ադրբեջանի վարքագիծը պարզորոշ կերպով ցուցադրում է, որ այդ երկիրը փորձում է լուծել վիճելի հարցերը բարբարոսական, այլ ոչ թե քաղաքակիրթ մեթոդներով: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից։
Իր ելույթում ՀՀ ԱԺ նախագահը նախ անդրադարձել է Եվրանեսթի գործունեությանը՝ նշելով, որ իր ստեղծման օրվանից Եվրանեսթը միավորող դեր է ունեցել Եվրամիության եւ Արեւելյան գործընկեր երկրների միջեւ, եւ հույս հայտնել՝ կշարունակի ունենալ, այսպիսով նպաստելով այն արժեքների առաջընթացին, որոնք Արեւելյան գործընկերության անկյունաքարերն են:
«Ես վստահ եմ, որ մենք պետք է շարունակենք առաջ մղել մեր ընդհանուր նպատակները՝ հարգելով եւ արդարացիորեն արժեւորելով Վեհաժողովի յուրաքանչյուր անդամ երկրի կենսական շահերը եւ առաջնահերթությունները»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Նա ընդգծել է Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ եղած համագործակցության կարեւորությունը, մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրամիության միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում, որն ամբողջությամբ ուժի մեջ է մտել 2021 թվականի մարտի 1-ին: Համաձայնագիրը նոր, առավել բարձր մակարդակի է բարձրացնում Հայաստանի եւ Եվրամիության երկկողմ հարաբերությունները: Այն ընդգրկուն փաստաթուղթ է, որը երկու կողմերի միջեւ գործընկերության ամուր իրավական հիմք է ստեղծում, ուրվագծում է համագործակցության շրջանակը տարբեր ոլորտներում՝ արդարադատությունից, անվտանգությունից, տնտեսությունից, գյուղատնտեսությունից եւ ենթակառուցվածքներից մինչեւ շրջակա միջավայր եւ կլիմա, կրթություն, գիտություն, մշակույթ եւ առողջապահություն:
«Մենք վստահ ենք, որ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ իրականացումը կհանգեցնի մեր քաղաքացիների համար շոշափելի արդյունքների՝ խթանելով ժողովրդավարությունը, ամրապնդելով քաղաքական, տնտեսական եւ սոցիալական կայունությունը լայնածավալ բարեփոխումներով, զգալիորեն կբարելավի մեր քաղաքացիների կյանքի որակը:
Այս առումով, Հայաստանի խորհրդարանն իր կարեւոր ներդրումը կունենա ոչ միայն աջակցելով գործադիրին Համաձայնագրի իրագործման ընթացքում, այլ նաեւ իրացնելով իր վերահսկողական գործառույթները: Մենք արդեն սկսել ենք իրականացնել Թվինինգ նախագիծը Հունաստանի եւ Իտալիայի խորհրդարանների հետ, որպեսզի զարցացնենք խորհրդարանի ինստիտուցիոնալ կարողությունները ՀԸԳՀ օրակարգի պատշաճ վերահսկողության համար»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԺ նախագահը՝ հիշատակել այն սկզբունքները, որոնք ամրագրված են Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով՝ վերահաստատող Եվրամիության հանձնառությունները՝ աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին եւ մոտեցումներին՝ ուժի չկիրառման, հավասար իրավունքների եւ ժողովուրդների ինքնորոշման սկբունքների հիման վրա:
Անդրադառնալով Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիային՝ նա շեշտել է. «Այնուամենայնիվ, հենց վեց ամիս առաջ մենք ականատես եղանք Ադրբեջանի կողմից ուժի չկիրառման սկզբունքի կոպտագույն խախտման. 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական հարձակում սանձազերծեց Արցախի դեմ: Չնայած բազմաթիվ փաստերին, որոնք ապացուցում են Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիան՝ Թուրքիայի ուղղակի աջակցությամբ եւ վերջինիս հետ կապվող օտարերկրյա ահաբեկիչների ներգրավմամբ, նախապես ծրագրավորված էր, Ադրբեջանը ցայսօր ցինիկաբար մեղադրում է Հայաստանին պատերազմ հրահրելու մեջ: Պատերազմ, որի ընթացքում հենց ինքն իրականացրել է աննախադեպ ծավալների հասնող բռնություններ եւ զանգվածաբար իրագործել պատերազմական հանցագործություններ: Օգտվելով հնարավորությունից՝ ես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Եվրախորհրդարանի բոլոր այն անդամներին, ովքեր կանգնեցին ճշմարտության կողքին՝ դատապարտելով այդ գործողությունները:
Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հետեւողական եւ միտումնավոր խախտումները շարունակում են լրջորեն խարխլել հայտարարության լիարժեք իրականացումը եւ առաջ են բերում նոր մարտահրավերներ տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության համար: Ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց ազատելու եւ հայրենադարձելու պարտավորությունը միանշանակորեն ամրագրված է նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ: Սակայն ադրբեջանական կողմը զանազան պատրվակներով շարունակում է անտեսել իր հանձնառությունները: Այդ մասին հայտարարում են նաեւ ԵԽ-ի հարգարժան անդամներ Մարինա Քալյուրանդը, Անդրեյ Կովաչեւը եւ Ժելյանա Զովկոն, շեշտելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չի կատարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի միջանկյալ միջոցը, համաձայն որի դատարանը Ադրբեջանին պարտավորեցրել էր տեղեկություն տրամադրել կալանքի տակ գտնվող անձանց պահման պայմանների, նրանց առողջական վիճակի եւ նրանց վերադարձնելու ուղղությամբ կատարված քայլերի վերաբերյալ: Ցանկանում եմ պարզաբանել մեր եվրոպացի գործընկերներին, որ Ադրբեջանի այսպիսի գործողությունները լուրջ ռիսկեր են ստեղծում Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման եւ կայունության ստեղծման համար:
Ավելին, Ադրբեջանի կառավարությունը շարունակում է իր հայատյաց քաղաքականությունը, որով այն սնել է իր քաղաքացիներին տասնամյակներ շարունակ:
Այսպիսի այլատյացության եւ ատելության վարքագիծը պարզորոշ կերպով ցուցադրում է, որ Ադրբեջանը փորձում է լուծել վիճելի հարցերը բարբարոսական, այլ ոչ թե քաղաքակիրթ մեթոդներով»:
Արարատ Միրզոյանը կոչ է արել գործընկերներին դատապարտել Ադրբեջանի անօրինական եւ պարսավելի գործողությունները: «Ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց վերադարձը պետք է իրականացվի հնարավորինս շուտ, առանց նախապայմանների եւ արհեստականորեն ստեղծված խոչընդոտների»,- ընդգծել է Արարատ Միրզոյանը՝ նշելով. «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը դեռեւս լուծված չէ, քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն իրացված չէ: Մենք հաստատակամ ենք շարունակելու բանակցությունները հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո: Ես կոչ եմ անում բոլոր միջազգային գործընկերներին աջակցել այս ձեւաչափի աշխատանքներին:
Նա, վերադառնալով Հայաստանի ներքին հարցերին, տեղեկացրել է, որ խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական կուսակցությունները համաձայնության են եկել հունիսի 20-ին անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: «Մենք ունենք անհրաժեշտ քաղաքական կամք՝ կազմակերպելու ազատ եւ արդար ընտրություններ, ինչպիսիք տեղի ունեցան 2018 թվականին: Հայաստանի բոլոր քաղաքացիները պիտի հնարավորություն ունենան կամարտահայտման եւ կազմավորեն ժողովրդավարական ձեւով ընտրված կառավարություն, որն իշխանության միակ լեգիտիմ ուղին է: Հուսով եմ՝ ԵԽ-ն այլ միջազգային գործընկերների հետ միասին կիրականացնի ընտրությունների երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելություններ»,-շեշտել է ՀՀ ԱԺ նախագահը՝ հավաստիացնելով, որ չնայած COVID-19-ից առաջացած բոլոր դժվարություններին եւ պատերազմին՝ Հայաստանում ժողովրդավարական փոփոխություններն անշրջելի են:

Azerbaijan trying to solve disputed issues in barbaric, not civilized manners – Head of parliament
YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. President of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan gave a speech at the Euronest PA 9th Session, where he particularly referred to the Azerbaijani – Turkish aggression against Artsakh, noting that Azerbaijan’s xenophobic and hateful behavior clearly demonstrates that Azerbaijan is trying to resolve the contentious issues through the barbaric and uncivilized means. As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, Mirzoyan particularly said,
''Excellencies,
I am pleased to address the 9th Ordinary Session of the Euronest Parliamentary Assembly. From the very beginning of its establishment, the Euronest has been playing, and I hope will continue to play a uniting role between the European Union and Eastern Partner countries, thus contributing to the promotion of the values that constitute the cornerstones of the Eastern Partnership.
I firmly believe that we shall continue to foster our common goals respecting and fairly evaluating vital interests and priorities of each member state of the Assembly.
I would like to underscore the importance of Armenia’s cooperation with the European Union, in particular, within the framework of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between the Republic of Armenia and the European Union, which fully entered into force on March 1, 2021. The Agreement elevates the bilateral relations between Armenia and the European Union to a new, higher level. It is an inclusive document, which creates a solid legal basis for the partnership between the two sides, outlines the framework of cooperation in various areas, ranging from justice, security, economy, agriculture, and infrastructure to the environment and climate, education, science, culture, and health.
We are confident, that the effective implementation of the CEPA will bring tangible results for our citizens through the promotion of democracy, enhancement of the political, economic and social stability via extensive reforms, which will considerably improve the quality of life of our citizens.
In this regard, the Parliament of Armenia will bring its crucial contribution not only by supporting the executive bodies in implementing the Agreement, but also by playing its oversight role. We have already launched a Twinning project together with Greek and Italian Parliaments in order to build institutional capacity for proper oversight of CEPA agenda.
I would to take the opportunity and highlight the principles enshrined in CEPA, which reaffirms EU's commitments to support the efforts and approaches of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, based on the principles of non-use of force, equal rights and people’s right to self-determination.
Nevertheless, just six months ago we witnessed a brutal violation of the principle of non-use of force by Azerbaijan: on 27 September 2020 Azerbaijan unleashed a large-scale military offensive against Artsakh and ultimately Armenia. Despite many facts proving that Azerbaijani aggression against Artsakh, directly supported by Turkey and the latter's affiliated foreign terrorist fighters had a pre-planned manner, Azerbaijan still cynically blames Armenia in provoking the war, where they demonstrated unprecedented violence and committed massive war crimes.The 44-day aggressive war resulted in huge human losses and immeasurable material damage. Taking the chance, I would like to thank all the MEPs, who stood on the side of truth condemning actions of Azerbaijani side.
Consistent and deliberate violations of the November 9 Trilateral Statement by Azerbaijan continue to seriously undermine a full implementation of the Statement and poses new challenges for regional peace and security.
The obligation to release and repatriate the prisoners of war, as well as of the hostages and other detainees, is unequivocally stipulated in the November 9 Statement. However, the Azerbaijani side continues to disregard its own commitments under various pretexts. It was also stated by distinguished members of EP Marina Kaljurand, Andrey Kovatchev and Željana Zovko that Azerbaijani government has failed to comply with the interim measures of the European Court of Human Rights which ordered Azerbaijan to provide information on the conditions of detention of the detainees, their state of health, as well as the measures taken to return them. I want to make it clear for our European partners that such actions of Azerbaijan create serious risks for opening the regional infrastructures and creating stability in the South Caucasus.
Moreover, Azerbaijani government continues its policy of Armenophobia, which they have been feeding their citizens for decades. Just a few days ago Azerbaijan has demonstrated another despicable example of hatred in the so-called Park of Military Trophies by displaying helmets of the Armenian soldiers killed during the war.
Xenophobic and hateful behaviour like this clearly demonstrates that Azerbaijan is trying to resolve the contentious issues through the barbaric and uncivilized means.
We urge our colleagues to condemn Azerbaijan’s unlawful and reprehensible actions. The return of the prisoners of war and other detained persons has to be completed as soon as possible - without any preconditions and artificially created obstacles.
To sum up, I want to state that Nagorno Karabakh conflict isn’t still solved, as the right of the people of Nagorno Karabakh to self-determination is not realized. We are confident to continue the negotiations of the peaceful settlement of the conflict under the auspices of Minsk group Co-Chairmanship and call all our international partners to support the works of this format.
Coming back to Armenian domestic affairs I would like to inform that political parties represented in the Parliament came to agreement to hold snap parliamentary elections on June 20. We have necessary political will to organize free and fair elections, as it was in 2018, where all the citizens of Armenia can demonstrate their will and form democratically elected government, which is the only legitimate way of power. I hope, that European Parliament together with other international partners will be present to conduct both long-term and short-term observation of elections. Despite all the difficulties caused by the COVID 19 and the war democratic changes in Armenia are irreversible.