Հայոց ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումներին սպասվում են տասից ավելի պատվիրակություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումները մեկնարկելու են ապրիլի 21-ից: «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում ապրիլի 21-ին՝ ժամը 12:00-ին, տեղի կունենա «Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ընտանիքների հետքերով» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրության բացումը: Այն բաց կլինի մինչև սեպտեմբեր: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ «Հիշատակի եռերգություն» խորագրով միջոցառումների շրջանակում ապրիլի 23-ին՝ ժամը 23:00-ին, Հայոց ցեղասպանության Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում կկատարվի Ջ. Վերդիի «Ռեքվիեմ»-ը: Հանդես կգան Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը և Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախումբը: Համերգը կղեկավարի Էդուարդ Թոփչյանը:
«Ապրիլի 23-ի լույս 24-ի գիշերը՝ ժամը 24:00-ին, Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը և «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը կներկայացնեն Մոցարտի Ռեքվիեմը: Համերգը ղեկավարի գերմանաբնակ դիրիժող Ալեքսանդր Իրադյանը: Ապրիլի 24-ին 19:15-ին Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում Տիգրան Մանսուրյանի «Ռեքվիեմ»-ով հանդես կգան Հայաստանիպետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը և Երևանի պետական կամերային երգչախումբը, որը կղեկավարի դիրիժոր Ռոբերտ Մլքեյանը: Այս միջոցառմանը նախատեսվում է դիվանագիտական պատվիրակությունների մասնակցությունը: Համերգը կլինի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հովանու ներքո»,-ասաց Արայիկ Հարությունյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի խորհրդական Մարթա Այվազյանը տեղեկացրեց, որ ապրիլի 24-ին Երևանի քաղաքապետարանի նախասրահում կբացվի ցուցահանդես, որը նվիրված է լինելու Արցախում պատմամշակութային և կրոնական հուշակոթողների և այլ արվեստի գործերի պահպանման խնդրին: Ցուցահանդեսը կրելու է «Վտանգած ժառանգություն» խորագիրը:
«Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումը տեղի կունենա ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած պատվիրակությունների մասնակցությամբ: Ցուցադրվելու են 100-ից ավելի լուսանկարներ, ձեռագործ կոթողներ, գրքեր, մանրանկարչության որոշ օրինակներ, գորգեր և այլն, որոնք ցույց են տալու մեր հարուստ մշակութային ժառանգությունը, որն այսօր վտանգված է: Դա մշակութային ցեղասպանություն է: Այն հանցագործություն է՝ միտված ոչնչացնելու ինքնությունը»,-ասաց Մարթա Այվազյանը: Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումը ապրիլի 24-ին է, սակայն հանրության համար բաց է լինելու է ապրիլի 25-ից և կտևի մինչև մայիսի 2-ը: Հարցին, թե արդյոք հստակ է Հայաստան ժամանող հյուրերի ցանկը, Մարթա Այվազյանը նշեց, որ աշխատանքները դեռ տարվում են: Այս պահին հստակ է, որ լինելու են 10-ից ավելի պատվիրակություններ տարբեր երկրներից՝ Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Եվրոպայից, Լատինական Ամերիկայից: Արայիկ Հարություննյանն էլ ավելացրեց, որ բավական բարձրաստիճան պատվիրակություններ են լինելու:

More than 10 foreign delegations expected to arrive for Armenian Genocide commemoration events
YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. The Armenian Genocide 106th anniversary commemorative events will begin in Armenia on April 21st. On that day, an exhibition honoring the families of Armenian Genocide survivors will be opened at the Armenian Genocide Museum-Institute and will run until September.
Prime Minister Nikol Pashinyan’s chief advisor Arayik Harutyunyan, announcing the events, told a news conference that the Armenian National Philharmonic Orchestra and the Armenian State Academic Choir, conducted by Eduard Topchyan, will perform Verdi’s Requiem at 23:00, April 23 at the Tsitsernakaberd Memorial in Yerevan as part of the Trilogy of Remembrance events.
Then, at midnight, the Armenian National Chamber Orchestra and the Hover State Chamber Choir will perform Mozart’s Requiem at the Komitas Chamber Music House. The concert will be conducted by Alexander Iradyan.
“At 19:15, April 24, the Armenian State Symphony Orchestra, the Armenian State Chamber Choir and the Yerevan State Chamber Choir, conducted by Robert Mlkeyan, will perform Tigran Mansurian’s Requiem at the K. Demirchyan Sports and Concert Complex. The attendance of the diplomatic corps is planned for this event. The concert will take place under the patronage of Prime Minister Nikol Pashinyan,” Harutyunyan said.
Also on April 24, the Endangered Heritage exhibition will be opened at the Yerevan City Hall building. The exhibition will be dedicated to the issue of preservation of historic-cultural, religious monuments and other works of art in Artsakh, the Foreign Minister Ara Aivazian’s advisor Marta Aivazian said.
Asked to specify the list of foreign delegations that are expected to arrive for the April 24 commemoration events, Marta Aivazian said they are still working in this direction. More than 10 foreign delegations from various countries have confirmed participation as of this moment.