Տոկիո-2020. Կարևորը մրցակցի ուժեղ կողմերը հաշվի առնելն է. Վազգեն Թևանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի ամենաերիտասարդ անդամներն ազատ ոճային ըմբիշներն են: Նրանցից մեկը` Վազգեն Թևանյանն է: Նա ծնվել է 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Արարատի մարզի Փոքր Վեդի գյուղում: 21-ամյա Վազգենն ըմբշամարտով սկսել է զբաղվել Արտաշատում մարզիչ Ռաֆիկ Գոլեցյանի գլխավորությամբ։ Նա համարվում է Հայաստանի ամենահեռանկարային ազատ ոճային ըմբիշներից մեկը: Մեր հարցազրույցի ընթացքում Վազգենը զուսպ էր իր պատասխաններում, մեղմ հումորով և անկեղծ: Նա համբերատար լսում էր լուսանկարչին և փորձում ստանալ այն, ինչին ձգտում էինք նախագծի շրջանակներում: Վազգեն Թևանյանը Հայաստանի օլիմպիական հույսերից մեկն է: Նա հանդես է գալիս 65 կգ քաշային կարգում: «Արմենպրես»-ի հեղինակային «Երազանքի ճանապարհը` Տոկիո-2020» նախագծի շրջանակներում խոսել ենք Վազգեն Թևանյանի հետ:
-Վազգեն, պատմեք խնդրեմ, թե ե՞րբ սկսեցիք հետաքրքրվել ըմբշամարտով:
-Ըմբշամարտով սկսել եմ զբաղվել, երբ դեռևս 5 տարեկան էի: Ազատ ոճն ընտրել եմ ընկերներիս խորհրդով: Միայն հետագայում սկսեցի սիրել ազատ ոճի ըմբշամարտը: Մորեղբայրս Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն է` ըմբիշ Արմեն Մկրտչյանը: Միշտ կապի մեջ ենք լինում միմյանց հետ, փորձով հաճախակի ենք փոխանակվում: Նա ինձ միշտ ճիշտ խորհուրդներ է տալիս:
-Կա՞ արդյոք մի ըմբիշ, ով օրինակ է քեզ համար, ում գոտեմարտերին առանձնակի ես հետևել:
-Որպես այդպիսին մեկը չկա, բայց շատ-շատերը կան, ումից ինչ-որ բան սովորել եմ: Այժմ էլ, գործող ըմբիշների մեջ կան մարզիկներ, որոնք լավագույնն են: Նայում, հետևում եմ բոլորին և սովորում եմ բոլորից:
-Մրցագորգ մտնելիս հաշվի ես առնում մրցակցի թույլ կողմերը, թե հույսդ դնում ես միայն քո ուժեղ կողմերի վրա:
-Իհարկե, թե թույլ, և թե ուժեղ կողմերը հաշվի եմ առնում: Սակայն առավել կարևոր է մրցակցի ուժեղ կողմերը հաշվի առնելը, որպեսզի ճիշտ մարտավարություն ընտրեմ:
-Գիտեմ, որ Ձեզ անվանակոչել են Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի պատվին: Ինչպես է ստացվել:
-Այո, անունս ի պատիվ Սպարապետի են դրել, քանի որ ծնվել եմ 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին (Ազգային ժողովում ՀՀ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի սպանության օրը-հեղ.): Հորեղբայրս և հայրս են նման որոշում կայացրել: Ինձ համար այն ոգեշնչման աղբյուր է:
-Ձեր առաջին Օլիմպիական խաղերն են: Երբ առօրյայում լսում եք Տոկիո-2020 անունը, ինչ է ձեր մտքին առաջինը գալիս:
-Առաջին հերթին շատ ուրախ եմ, որ մասնակցելու եմ Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերին: Ուրախ եմ, որ ես եմ Հայաստանը ներկայացնելու օլիմպիական մրցագորգում: Օլիմպիական խաղերը յուրաքանչյուր մարզիկի համար մեծագույն բարձունք են:
-Վազգեն, անդրադառնանք մրցակիցներին, որոնք ձեր քաշային կարգում քիչ չեն և մեծ հռչակ ունեն…
-Իմ քաշային կարգում կան որակապես շատ լավ մարզիկներ: Բոլորին, բոլորին լուրջ մրցակից եմ համարում, քանի որ մրցակիցներին թերագնահատել պետք չէ, ոչ մի դեպքում:
-Անկեղծորեն, իրատեսական եք համարում Օլիմպիական խաղերի մեդալների համար պայքարը:
-Այո, իհարկե: Կարծում եմ, այս գործում շատ կարևոր դեր ունի հավատը: Հավատը քո արած գործի նկատմամբ: Պետք է պարզապես հավատաս ինքդ քեզ, հավատաս ուժերիդ և ամենակարևորը պետք է լավ նախապատրաստվել Օլիմպիական խաղերին:
-Ձեր գոտեմարտերին հետևելով՝ ինձ համար մի քանի բան եմ առանձնացրել` հանգստություն, հավասարակշռություն: Ինչպես է ձեզ հաջողվում նման կերպ սառնասիրտ մնալ:
-Գոտեմարտերի ընթացքում շատ եմ կարևորում հանգստությունը: Իսկ ես հանգիստ եմ, սառնասիրտ, երբ լավ պատրաստված եմ, երբ տեսնում եմ մարզիչներիս հանգստությունը: Եվ ամենակարևորը, երբ տեսնում եմ նրանց հավատը, որ ես կարող եմ հաղթել ցանկացած մրցակցի:
-Մեր երկիրը դժվարին ժամանակներ է ապրում: Որքանո՞վ եք կարևորում Օլիմպիական խաղերում լավ մասնակցելն այս տեսանկյունից:
-Իսկապես որ կարևոր է Օլիմպիական խաղերում լավ մասնակցությունը: Գուցե մեր նվաճած մեդալներն ինչ-որ տեղ սփոփանք կլինեն ազգի համար:

YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. 21-year-old wrestler Vazgen Tevanyan is one of Armenia’s Olympic hopefuls for Tokyo 2020.
Competing at the 65kg division, Tevanyan hails from the village of Pokr Vedi in Ararat and is now considered to be one of the most promising freestyle wrestlers in Armenian sports.
The Tokyo 2020 will be Tevanyan’s first ever Olympics, and he doesn’t hide his excitement.
“First of all I am very happy that I am going to participate in the Tokyo Olympics. I am happy that I will be the one to represent my country. The Olympics are the pinnacle for any athlete,” he told ARMENPRESS’s Varvara Hayrapetyan for her Road to Dream – Tokyo 2020 exclusive.
ARMENPRESS: Vazgen, let’s talk about your opponents, who aren’t few in your weight category and are rather renowned.
Vazgen Tevanyan: There are many good athletes in my weight category. I find all of them to be serious opponents because one should never underestimate his competitors.
ARMENPRESS: Do you honestly find it realistic to snatch medals at Tokyo 2020?
Vazgen Tevanyan: Yes of course. I think a lot depends on what you believe in. I mean believing in what you are doing. You should simply believe in yourself, believe in your powers and above all train well for the Olympics.
ARMENPRESS: Our country is going through difficult times. How important do you think is success at the Olympics from this perspective?
Vazgen Tevanyan: Successful participation at the Olympics is truly important. Perhaps the medals which we’ll win will in some sense be a consolation for our nation.
ARMENPRESS: Tell us when you became interested in wrestling.
Vazgen Tevanyan: I began wrestling when I was 5. I chose freestyle at the advice of my friends and only later began to like it. My uncle, wrestler Armen Mkrtchyan, is an Olympic silver medalist and he is always giving me the right advice, we talk a lot and exchange experience.
ARMENPRESS: Before a match, do you take into account your opponent’s weaknesses or do you only count on your strong sides?
Vazgen Tevanyan: I take into account both. But taking into account your opponent’s strong sides is more important so that you can choose the right tactics.
In the athlete’s words, a source of inspiration and drive for victory is also the fact that he was named in honor of Sparapet Vazgen Sargsyan, the Armenian Prime Minister who was assassinated in the 1999 October 27 parliament attack. Vazgen Tevanyan was born on this very day.
Vazgen Tevanyan:  Yes, I was named in honor of the Sparapet, because I was born on October 27, 1999. It was my father and my uncle who made that decision [to name me Vazgen]. This is a source of inspiration for me.
ARMENPRESS: You seem very calm and balanced during your wrestling matches. How do you manage to remain so cold-hearted when you go out on the mat?
Vazgen Tevanyan: Calmness is what matters during the match. I am calm, cold-hearted when I am well prepared, when I see that my coaches are calm. And most importantly when I see that they believe in me, that they believe that I can win in any fight.