Կարասինը ԼՂ խնդրի կարգավորման գործում կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դերակատարումը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գրիգորի Կարասինը կարծում է, որ անհրաժեշտ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո վերսկսել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների պարբերական հանդիպումները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին նա ասել է «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում:
Կարասինը նախ և առաջ ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում արյունահեղության դադարեցումն ու 2020թ. նոյեմբերի 9-ին եռակողմ հայտարարության ստորագրումը հնարավոր եղավ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի պատասխանատու դիրքորոշման շնորհիվ:
«Հիմա հարցերի հիմնական մասը կապված է հումանիտար խնդիրների հետ՝ ռազմագերիների փոխանակում, զոհվածների աճյունների վերադարձ, փախստականներ ու նրանց համար բնակության անհրաժեշտ պայմանների ապահովում: Սուր է դրված Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի և դրա հարակից շրջանների ականազերծման հարցը»,- ասել է Կարասինը:
Նրա գնահատմամբ՝ շատ բան կախված է լինելու նրանից, թե որքան արագ հնարավոր կլինի վերականգնել վստահությունը կողմերի միջև: «Հստակ քայլերն արդեն արված են: Ռուսաստանի նախագահի նախաձեռնությամբ՝ շարունակվում են քաղաքական հարցերի քննարկումները, որոնվում են ուղիներ: Փոխվարչապետերի մակարդակով ակտիվ աշխատում է եռակողմ հանձնաժողովը, որը քննարկում է տնտեսական, տրանսպորտային, լոգիստիկ խնդիրներ»,- ասել է նա:
Կարասինը նշել է, որ այս հարցում դրական դերակատարում կարող են ունենալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները: «Այս եռյակն ունի փորձ և արտաքին պատշաճ աջակցություն: Ենթադրվում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների միջև պարբերական հանդիպումների պրակտիկան կարող է վերականգնվել, ինչը շոշափելի միջազգային արձագանք կստանար»,- հայտարարել է նա:

Карасин подчеркнул роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ в урегулировании карабахского конфликта
Председатель Комитета Совета Федерации РФ по международным делам Григорий Карасин считает, что необходимо под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ возобновить регулярные встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана. Как передает «Арменпресс», об этом он сказал в интервью газете “Коммерсантъ”.
Карасин прежде всего подчеркнул, что прекращение кровопролития в Нагорном Карабахе в 2020 году и подписание трехстороннего заявления от 9 ноября стало возможным благодаря ответственной позиции президента России Владимира Путина.
“Сейчас основная часть вопросов связана с гуманитарными проблемами: обмен военнопленными, возвращение тел погибших, беженцев и обеспечение необходимых условий для их проживания. Со всей остротой стоит вопрос разминирования территории Нагорного Карабаха и прилегающих к нему районов”, - заявил Карасин.
По его словам, многое будет зависеть от того, насколько быстро удастся восстановить доверие между сторонами. “Определенные шаги уже предприняты. По инициативе президента России обсуждения по политическим вопросам продолжаются, ищутся пути. На уровне вице-премьеров активно работает трехсторонняя комиссия по разрешению экономических, транспортных и логистических вопросов”, - сказал он.
Карасин отметил, что в этом вопросе положительную роль могут сыграть сопредседатели Минской группы ОБСЕ. “У этой тройки есть опыт и нужное внешнее содействие. Предполагается, что под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ может быть возобновлена практика регулярных встреч глав МИД Азербайджана и Армении, которые получат ощутимый международный резонанс”, - сказал он.