Հաշմանդամություն ունեցող երեխային խնամելու ստաժ հաշվարկվող տարիների սահմանափակումը կհանվի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության առաջարկությամբ վերանայվում է հաշմանդամություն ունեցող երեխային խնամելու ժամանակահատվածն աշխատանքային ստաժում հաշվառելու կարգը: Այս առնչությամբ փոփոխություններով նախագիծը նախարարությունը դրել է շրջանառության մեջ: Գործող օրենքով հաշմանդամություն ունեցող երեխային խնամող ծնողի համար ստաժ հաշվարկվում է մինչև 10 տարին:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ ախատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեակալ Դավիթ Խաչատրյանը նշեց, որ «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխությունների և լրացումների մասին նախագծով առաջարկվում է տարվա սահմանափակումը հանել և հաշվարկել մինչև երեխայի չափահաս դառնալը:
«Նախագիծն ընդունելուց հետո ստացվում է, որ հաշմանդամություն ունեցող երեխայի խնամակալ ծնողի համար, կենսաթոշակի տարիքի հասնելու պարագայում, արդեն այդ տարիները կհաշվարկվեն ստաժ: Ինչ վերաբերում է գործող կենսաթոշակառուներին, որոնք երիտասարդ տարիներին խնամել են հաշմանդամություն ունեցող երեխա և իրենց ստաժում հաշվարկվել է մինչև 10 տարին, ապա վերանայման ու վերահաշվարկի արդյունքում կստանան տարբերությունը»,- ասաց  Դավիթ Խաչատրյանը: Վերահաշվարկի համար կենսաթոշակառուն պետք է ներկայացնի համապատասխան դիմում: Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ առկա կենսաթոշակառուներից մոտ 600-ն է խնամել հաշմանդամություն ունեցող երեխա: Նրանցից 150-ն ունեցել է 10 տարուց ավելի խնամքի ժամանակահատված, որը չի հաշվարկվել: Վերահաշվարկվի արդյունքում կենսաթոշակի փոփոխություն կարող է լինել մինչև 11 հազար դրամի չափով:
Դավիթ Խաչատրյանը նշեց, որ նախարարության ղեկավարության կողմից խնդիր է դրված, որպեսզի իրականացվեն բարեփոխումներ: Թեկուզ փոքր քայլերով այնպես անել, որ դրանք ազդեն մարդու կյանքի որակի որոշակի բարձրացման վրա:

Будет снято ограничение срока, рассчитанного на уход за ребенком-инвалидом
По предложению Министерства труда и социальных вопросов Армении в трудовом стаже пересматривается порядок учета срока ухода за ребенком-инвалидом. В связи с этим министерство внесло в обращение проект изменений. По действующему закону стаж для родителей, ухаживающих за ребенком-инвалидом, рассчитан на 10 лет.
На пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс заместитель министра по социальным вопросам Давид Хачатрян отметил, что проектом изменений и дополнений в Закон “О государственных пенсиях” предлагается снять ограничения на срок ухода и рассчитывать его до достижения ребенка совершеннолетия.
“После принятия проекта родителям-опекунам ребенка с инвалидностью, при достижения пенсионного возраста, эти годы будут прибавляться в стаж. Что касается уже оформивших пенсию пенсионеров, которые ухаживали за ребенком с инвалидностью с молодого возраста, стаж которых исчисляется до 10 лет, то в результате пересмотра и перерасчета они получат эту разницу”, - сказал Давид Хачатрян. Пенсионер должен подать соответствующее заявление о перерасчете. По статистике за детьми-инвалидами ухаживали около 600  пенсионеров. 150 из них были опекунами более 10 лет, что не было учтено. В результате перерасчета разница в пенсии может составить до 11 000 драмов.
Давид Хачатрян отметил, что руководство министерства поставило задачу провести реформы. Делать хотя бы небольшие шаги, чтобы они оказали определенное влияние на качество жизни человека.