Կորոնավիրուսի դեպքերի աճ է արձանագրվել. վերսկսում են երկու հիվանդանոցների ծավալման աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում վերջին օրերին նկատվում է կորոնավիրուսային հիվանդացության աճ, ինչն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անհանգստացնող է համարում: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության մարտի 4-ի նիստի սկզբում վարչապետն անդրադարձավ համավարակի տարածմանը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն էլ ներկայացրեց վերջին ժամանակահատվածի տվյալները:
Մարտի 4-ին հրապարակված ցուցանիշներով 2 հազար 922 հետազոտությունից արձանագրվել է 491 դրական դեպք, ինչը հետազոտվածների 16 տոկոսն է։ «Եթե հունվար-փետրվարին ունեինք թեստավորվածների մեջ 5-7 տոկոսի դրական դեպքեր, ապա մեր կանխատեսումներով հաջորդ շաբաթ այս թիվը կավելանա»,- ասաց նախարարը՝ ավելացնելով, որ պետք է վերադառնալ դիմակների կրման ու այլ կանխարգելիչ միջոցառումների խիստ պահպանմանը։
«Եթե մենք ուզում ենք պաշտպանել մեր հարազատներին, մեզ նոր սահմանափակումների կիրառումից, ապա պետք է մեր կողմից ամեն բան անենք, որպեսզի կանխենք հիվանդության տարածումը։ Հատուկ ուշադրություն եմ ուզում դարձնել, որ առաջիկա օրերին՝ մարտի 8-ի հետ կապված, ունենալու ենք շարժի ավելացում և առևտրային կենտրոններում, և հյուրատներում, ուստի խնդրում ու հորդորում եմ, որ տրանսպորտում, առևտրի կենտրոններում, հյուրատներում հստակ հսկողություն իրականացվի։ Անկախ հսկողությունից էլ մեր կարգապահությամբ պետք է ներդրում ունենանք՝ պաշտպանելու մեր առողջությունը, տնտեսությունը և ստեղծենք հնարավորություն պահպանելու կառավարելի շրջանակներում»,- ասաց նախարարը։
Անահիտ Ավանեսյանը տեղեկացրեց, որ արդեն վերսկսում են երկու հիվանդանոցների ծավալման աշխատանքները։ «Ներկայումս ունենք 865 ծավալված մահճակալ, որից զբաղված է 808-ը։ Հընթացս կավելացնենք մահճակալների թիվը։ Բայց անգամ եթե ի վիճակի լինենք բոլորին պատշաճ բժշկական օգնություն տրամադրելու, գիտեք, որ հիվանդացությունը շուրջ 20 տոկոսի մոտ ունի ծանր ընթացք, իսկ 5 տոկոսի մոտ՝ ծայրահեղ ծանր ընթացք»,- նշեց նախարարը:

В Армении - рост заболеваемости COVID-19: для приема больных будут привлечены еще две больницы
В последние дни в Армении наблюдается рост заболеваемости COVID-19, что премьер-министр Никол Пашинян считает тревожным знаком. Как сообщает «Арменпресс», в начале заседания правительства 4 марта премьер-министр обратился к распространению эпидемии, министр здравоохранения Анаит Аванесян представила последние данные.
Согласно опубликованным 4 марта показателям, по результатам 2 922 тестов зарегистрировано 491 положительных случаев, что составляет 16% от числа исследованных. “В январе-феврале было 5-7% положительных случаев, по нашим прогнозам на следующей неделе это число увеличится”, - сказала министр, добавив, что необходимо вернуться к требованию ношения масок и строгому соблюдению других  превентивных мер.
“Если мы не желаем новых ограничений, мы должны сделать все возможное, чтобы предотвратить распространение болезни. Особо хочу обратить внимание на то, что в ближайшие дни, в связи с 8 марта, из-за скоплений людей в торговых центрах, гостевых домах у нас будет рост заболеваемости, поэтому прошу и призываю, чтобы был строгий контроль в транспорте, в торговых центрах”,  - сказала министр.
Анаит Аванесян сообщила, что работы по привлечению еще двух больниц уже начаты. “В настоящее время у нас 865 коек, из которых 808 уже заняты. Мы увеличим количество коек. Но даже если мы сможем оказывать каждому заболевшему надлежащую медицинскую помощь, около 20 процентов заболеваний будут протекать тяжело, а около 5 процентов - крайне тяжело”, - сказала министр.