Կոչ եմ անում մերժել բռնությունն ու սպառնալիքը որպես քաղաքական գործընթացների հանգուցալուծման գործիք. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ,. ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ուղերձ է հղել Մարտի 1-ի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԺ նախագահի ուղերձը.
«Այսօր գարուն է։ Գոռ Քլոյանը, Դավիթ Պետրոսյանը Արմեն Ֆարմանյանը, Տիգրան Խաչատրյանը, Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Գրիգոր Գևարգյանը Սամվել Հարությունյանը, Զաքար Հովհաննիսյանը, ոստիկաններ Համլետ Թադևոսյանը և Տիգրան Աբգարյանը 13 տարի առաջ մարտի 1-ին երազում էին ապրել ազատ, ժողովրդավարական և երջանիկ Հայաստանում։ Մարտի 1-ին ապօրինի հրամանի արդյունքում կիրառված զինվորական ուժի արդյունքում 10 տարով կասեցվեց Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական ուղին։
Այս օրերին, երբ անթույլատրելիորեն մի քանի բարձրաստիճան զինվորականներ փորձ կատարեցին խառնվել ներքաղաքական գործընթացներին, մենք պարտավոր ենք թույլ չտալ իրադարձությունների նմանօրինակ զարգացումը։
Ուստի կոչ եմ անում բոլոր անհատներին, քաղաքացիական խմբերին, կուսակցություններին ի հիշատակ մարտի 1-ի զոհերի մի կողմ դնել քաղաքական տարաձայնությունները և մեկ ճակատով հանդես գալ` մերժելու բռնությունն ու սպառնալիքը որպես քաղաքական գործընթացների հանգուցալուծման գործիք։ Մեր հայրենիքն այլևս չպիտի անցնի նման փորձության միջով։

Призываю отказаться от насилия и угроз: Арарат Мирзоян
Председатель Национального собрания Республики Армения Арарат Мирзоян в связи с 1 марта направил послание. «Арменпресс» представляет послание Председателя Национального собрания Республики Армения.
“Сегодня весна. Гор Клоян, Давид Петросян, Армен Фарманян, Тигран Хачатрян, Оганес Оганесян, Григор Гаркян, Самвел Арутюнян, Закар Оганесян, полицейские Гамлет Тадевосян и Тигран Абгарян 13 лет назад 1 марта мечтали жить в свободной, демократической и счастливой Армении. 1 марта, в результате незаконного распоряжения применения военной силы, демократический путь Республики Армения был приостановлен на 10 лет.
Несколько высокопоставленных военных непозволительно пытались вмешаться во внутриполитические процессы, мы обязаны не допустить подобного развития событий.
Поэтому призываю всех лиц, гражданские группы, партии в память о жертвах 1-го марта отложить в сторону все политические разногласия и выступить единым фронтом, чтобы отвергнуть насилие и угрозу в качестве инструмента разрешения политических процессов. Наша родина больше не должна подвергаться таким испытаниям.