Ավստրալիայի ԱԳ նախարարը կոչ է արել ԼՂ կարգավորման գործում հավատարիմ մնալ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախարար Մարիս Պեյնը վերահաստատել է կառավարության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո ընթացքող գործընթացին՝ շեշտելով, որ «ժողովրդի ինքնորոշումն ու հավասար իրավունքները» երեք հավասար սկզբունքներից են, որոնք պետք է 2020 թվականի արյունալի պատերազմից հետո Լեռնային Ղարաբաղը տանեն մշտական խաղաղության: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը:
Արտգործնախարարը ողջունել է նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ պատերազմական գործողությունների դադարեցումը՝ ընդգծելով, որ կողմերը պետք է հավատարիմ մնան Հելսինկյան եզրափակիչ ակտին, որը կոչ է անում հարգել «ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության, հավասար իրավունքների և ժողովրդի ինքնորոշման սկզբունքները»:
Մարիս Պեյնը կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին աջակցելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու համար:
Ավստրալիայի հայկական համայնքը ողջունել է արտգործնախարար Պեյնի հայտարարությունը՝ այն համարելով ճիշտ ուղղությամբ արված կարևոր քայլ:

Глава МИД Австралии призвала оставаться верными Хельсинкскому акту по карабахскому урегулированию
Министр иностранных дел Австралии Мэрис Пейн подтвердила содействие правительства Австралии процессу сопредседательства Минской группы ОБСЕ, подчеркнув, что «самоопределение народа и равные права» из трех равноправных принципов, которые должны привести к прочному миру в Нагорном Карабахе после кровавой войны 2020 года. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Армянский национальный комитет Австралии.
Министр приветствовала заявление от 10 ноября о прекращении боевых действий, подчеркнув, что стороны должны придерживаться Хельсинкского Заключительного акта, который призывает уважать «принципы неприменения силы, территориальной целостности, равноправия и самоопределения”.
Мэрис Пейн призвала Армению и Азербайджан поддерживать усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по достижению мира в регионе.
Армянская община Австралии приветствует заявление министра иностранных дел Австралии Мэрис Пейна как важный шаг, сделанный в правильном направлении.