Շուրջ 19000 բազմաբնակարան շենքերից 524-ի տեխնիկական վիճակն անբավարար է
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքի ընդհանուր բնակֆոնդում կան շուրջ 19000 բազմաբնակարան շենքեր, որոնցից 614-ը, առկա եզրակացությունների համաձայն,  անբավարար են ճանաչված:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի բնակարանային ֆոնդի կառավարման և կոմունալ ենթակառուցվածքների վարչության պետ  Տանյա Արզումանյանը:
«Այդ 614-ից 524-ի տեխնիկական վիճակն անբավարար է, իսկ մնացած 90 շենքը ենթակա են քանդման: Տեխնիկական լեզվով եթե խոսենք, ապա 524 շենքն ունեն վնասվածության 3-րդ աստճան, դրանք հնարավոր է վերակառուցել, որպեսզի բերվեն բավարար վիճակի: Մնացած 90-ը 4-րդ աստիճանի վնասվածություն ունեն, և դրանք պետք է ապամոնտաժվեն, քանի որ ինչ աշխատանք էլ արվի՝ նորմատիվային վիճակի հնարավոր չէ բերել»,- նշեց Արզումանյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ում ընդհանուր բնակֆոնդի 3.2 տոկոսն է եզրակացությունների համաձայն ճանաչվել անբավարար: Դրանք հիմնականում կենտրոնացած են Երևանում (120 շենք), Լոռու և Շիրակի մարզերում (համապատասխանաբար՝ 149 և 123 շենք):
«Լոռու և Շիրակի մարզերում 1988-ին երկրաշարժ է եղել և դրանից հետո, հատկապես խորհրդային տարիներին, կառուցված շենքերն ավելի են թուլացել: Վանաձորում 86 շենք 3-4-րդ աստիճանի վնասվածություն ունի, իսկ Գյումրիում՝ 97: Երևանում նման շենքերը 120-ն են, ամենաշատը Աջափնյակ վարչական շրջանում են, ինչպես նաև Էրեբունիում և Շենգավիթում»,- ասաց Արզումանյանը:
Բացի բազմաբնակարան ֆոնդից, Հայաստաում կա նաև 1200 և ավելի անհատական տուն, որոնք 4-րդ աստիճանի վնասվածություն ունեն, ինչը հիմնականում եղել է բնական տեխնածին աղետների՝ սողանքի, երկրաշարժի պատճառով:

Техническое состояние 524 из почти 19 000 многоквартирных домов - неудовлетворительно
В общем жилищном фонде Республики Армения около 19 000 многоквартирных домов, из которых состояние 614, согласно имеющимся заключениям, признано неудовлетворительным.
Об этом «Арменпресс» сообщила начальник управления жилищного фонда и коммунальной инфраструктуры Комитета по градостроительству Таня Арзуманян.
«Из этих 614 зданий  техническое состояние 524 неудовлетворительно, остальные 90  подлежат сносу. Говоря техническим языком, 524 здания находятся в третьей степени опасности, их можно перестроить и довести до хорошего состояния. Остальные 90 имеют 1етвертую степень, их необходимо демонтировать, потому что какие бы работы ни выполнялись, довести их до нормативного состояния будет невозможно», - сказала Арзуманян.
По ее словам, согласно заключениям, неудовлетворительным было признано 3,2% зданий общего жилищного фонда Армении. В основном они сконцентрированы в Ереване (120 зданий), в Лорийской и в Ширакской областях (соответственно 149 и 123 зданий).
«После землетрясения 1988 года строения Лорийской и Ширакской областей, особенно построенные в советские годы, стали слабее. 86 зданий в Ванадзоре имеют 3-4 степеньопасности, в Гюмри - 97. В Ереване 120 таких зданий, большинство из них в административном районе Ачапняк, а также в Эребуни и в Шенгавите», - сказала Арзуманян.
Помимо многоквартирного жилищного фонда, в Армении насчитывается более 1 200 частных домов с повреждениями 4-й степени, в основном из-за техногенных природных катастроф, таких как оползни и землетрясения.