Հայաստանում տարեկան գրանցվում են մանկական քաղցկեղի 80-100 առաջնակի դեպքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տարեկան գրանցվում են մանկական (0-18 տարեկան) քաղցկեղի 80-100 առաջնակի դեպքեր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի մանկական քաղցկեղի և արյան հիվանդությունների կենտրոնի ղեկավար Գևորգ Թամամյանը:
«Բարձր եկամուտ ունեցող երկրներում հիվանդ երեխաների 80 տոկոսից ավելին բաժանվում են քաղցկեղից, մինչդեռ ցածր եկամուտներ ունեցող շատ պետութուններում այս ցուցանիշը կազմում է ընդամենը 20 տոկոս: Հայաստանն իր ցուցանիշներով մոտ է զարգացած երկրներին: Համաձայն վիճակագրության, մեր ապրելիության ցուցանիշները հասնում են 70, 75, երբեմն էլ 80 տոկոսին, դա էլ այն պայմաններում, երբ միջոցները բավական սուղ են մեր երկրում»,- նշեց Թամամյանը:
Նրա խոսքով՝ վերջին տարիներին իրենք ախտորոշում են հիվանդությունը, և հիվանդների մեծամասնությունը բուժումը շարունակում է Հայաստանում:

В Армении ежегодно регистрируется от 80 до 100 случаев детской онкологии
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сообщил руководитель Центра детской онкологии и заболеваний крови Геворг Тамамян.
«В странах с высоким уровнем доходов более 80% заболеваний детей приходится на онкологию, в то время как во многих странах с низкими доходами этот показатель составляет всего 20%. По своим показателям Армения близка к развитым странам. По статистике, излечиваемость больных детей достигает 70, 75 %, а иногда и 80 %, причем в условиях, того наша страна обладает достаточно скудными средствами», - сказал Тамамян.
По его словам, в последние годы они сами диагностируют заболевание, и большинство пациентов получают лечение в Армении.