Հայաստանում 12-ամսյա գնաճը կազմել է 4.5%
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2021-ի հունվարը 2020-ի հունվարի նկատմամբ) կազմել է 4.5%, իսկ 2020-ի դեկտեմբերի նկատմամբ՝ 2.2%: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, որը գնաճի ցուցանիշները ներկայացնում է ըստ անհատական սպառման (ըստ նպատակների դասակարգիչ (ԱՍԸՆԴ) երկու նիշ մակարդակի)։
Ընդ որում, սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի մեկամյա գնաճը կազմել է 6.4%,  մեկամսյա գնաճը՝ 4.5%, իսկ ալկոհոլային խմիչքինը և ծխախոտային արտադրատեսակներինը, համապատասխանաբար, 10.8% և 0.7%։
Հագուստի և կոշիկի սպառողական գները այս տարվա հունվարին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ աճել են 2.6%-ով, իսկ 2020-ի դեկտեմբերի համեմատ՝ 0.7%-ով։
Բնակարանային ծառայությունների, մատակարարվող ջրի, էլեկտրաէներգիայի, գազի և վառելիքի այլ տեսակների 12-ամսյա գնաճը կազմել է 0.6%, մեկամսյա գնաճը՝ 0.3%, իսկ «տնային գործածության առարկաներ, կենցաղային տեխնիկա և բնակարանների խնամքի ամենօրյա գործունեություն» խմբում, համապատասխանաբար,  5.8% և 1.9%։
Առողջապահության ոլորտում մեկ տարվա ընթացքում գներն աճել են 5.6%-ով, իսկ մեկ ամսվա կտրվածքով՝ 1.7%-ով, տրանսպորտի ոլորտում այդ ցուցանիշները կազմել են 5.7% և 1.0%, կապի ոլորտում 12-ամսյա կտրվածքով գրանցվել է գների 0.5%, իսկ մեկամսյա կտրվածքով՝0.4% աճ։
Այս տարվա հունվարին 2020-ի նույն ամսվա համեմատ հանգստի և մշակույթի ծառայությունների գները նվազել են 0.8%-ով, իսկ դեկտեմբերի համեմատ՝ աճել 1.5%-ով, կրթության ոլորտում, համապատասխանաբար, գրանցվել է  գների 2.0% աճ և անփոփոխ վիճակ, ռեստորանների և հյուրանոցների ծառայությունների ոլորտում՝ 1.6% և 0.3% աճ։ Այլ տարբեր ապրանքների և ծառայությունների գները մեկ տարում աճել են 3.5%-ով, իսկ մեկ ամսում՝ 1.0%-ով։

12-месячная инфляция в Армении составила 4,5%
12-месячная инфляция на потребительском рынке Армении, с января 2020 года до января 2021 года) составила 4,5%, в декабре 2020 года - 2,2%. Об этом «Арменпресс» сообщили в Статистическом комитете Республики Армения, который представляет показатели инфляции по индивидуальному потреблению (согласно целевому классификатору (ASEND) на уровне двух цифр.
При этом годовой рост цен на продукты питания и безалкогольные напитки составил 6,4%, месячная инфляция - 4,5%, а на алкогольные напитки и табачные изделия - 10,8% и 0,7% соответственно.
Потребительские цены на одежду и обувь в январе этого года по сравнению с тем же месяцем прошлого года выросли на 2,6%, а по сравнению с декабрем 2020 года - на 0,7%.
12-месячная инфляция жилищных услуг, воды, электроэнергии, газа и других видов топлива составила 0,6%, месячная инфляция - 0,3%, в группе “предметы домашнего пользования, бытовая техника и ежедневная деятельность по уходу за квартирами” - 5,8% и 1,9% соответственно.
В сфере здравоохранения за год цены выросли на 5,6%, а в месячном разрезе - на 1,7%, в сфере транспорта эти показатели составили 5,7% и 1,0%, в сфере связи в 12-месячном разрезе был зафиксирован рост цен на 0,5%, а в месячном разрезе - 0,4%.
В январе этого года по сравнению с тем же месяцем 2020 года цены на услуги отдыха и культуры снизились на 0,8%, а по сравнению с декабрем - выросли на 1,5%, в сфере образования, соответственно, зафиксирован рост цен на 2,0% и неизменное состояние, в сфере услуг ресторанов и гостиниц - на 1,6% и 0,3% рост. Цены на другие товары и услуги за год выросли на 3,5%, а за месяц - на 1,0%.