«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցը՝ ԵԽԽՎ օրակարգի լուսանցքում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ստրասբուրգում հունվարի 25-ին մեկնարկել է ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանը, որի օրակարգում չի ներառվել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետով ամրագրված դրույթը, այն է՝ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց վերադարձի հարցը։ «Մարդու իրավունքներ» ասվածը վերացական եւ գեղեցիկ բառակապակցություն չէ։ Այն սնվում է իրական մարդասիրությունից, որը համահունչ է հայկական քաղաքակրթությանը անգամ միջնադարում։ Մարդու եւ համամարդկայինի միահյուսումը արտահայտվել եւ արտահայտվում է ոչ միայն հայկական մշակույթի տարբեր դրսեւորումներում, այլեւ հայ քաղաքական-իրավական մտքի ձեւակերպումներում։ Այսօր, երբ աշխարհին մատուցվում է մարդու իրավունքների գերակայությունը որպես մոդել, որքան էլ ցավալի է՝ տնտեսական եւ քաղաքական շահերից ելնելով, հայ մարդու կյանքի եւ ազատության իրավունքը հայտնվել է համաշխարհային քաղաքական օրակարգերի լուսանցքում։
ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության, ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Տաթեւիկ Հայրապետյանը «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթի հետ զրույցում նշեց, որ հարցը չի ընդգրկվել օրակարգ այն հիմնավորմամբ, որ նախատեսվում է առանձին զեկույց պատրաստել հումանիտար խնդիրների թեմայով, ուստի այդ հարցը գտնվելու է ուշադրության կենտրոնում։ Զեկույցի հեղինակը լինելու է իռլանդացի պատգամավոր Փոուլ Գավանը: «Մերժելով հանդերձ, այնուամենայնիվ հարցը դարձավ քննարկման առարկա: Քաղաքական խմբերից ԵԺԿ–ի եւ ԱԼԴԵ–ի ղեկավարները լիագումար նիստի ժամանակ խոսեցին խնդրի կարեւորության մասին։ Մենք եւս մեր ելույթներում թե՛ քաղաքական խմբերում, թե՛ հանձնաժողովների նիստերի ժամանակ, թե՛ լիագումար նիստի ընթացքում անդրադարձել ենք հայ ռազմագերիների եւ պատանդ պահվող անձանց խնդրին՝ ընդգծելով հարցի հրատապության մասին»,- ասաց նա»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Вопрос возвращения армянских военнопленных в повестке ПАСЕ
“В Страсбурге 25 января началась зимняя сессия ПАСЕ, в повестку которой не включено положение, закрепленное пунктом 8 трехстороннего заявления 9 ноября, а именно вопрос возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц. Права человека - не абстрактное и красивое словосочетание. Они подпитываются истинным гуманизмом, который был присущ армянской цивилизации даже в средние века. Сочетание человека и общечеловеческого выражалось и выражается не только в различных проявлениях армянской культуры, но и в формулировках армянской политической и правовой мысли. Сегодня, когда миру верховенство прав человека преподносится в качестве модели, очень больно, что в силу экономических и политических интересов право на жизнь и свободу армянского народа оказалось на обочине мировой политической повестки дня.
Член армянской делегации в ПАСЕ от фракции НС “Мой шаг” Татевик Айрапетян в беседе с газетой “Айастани Анрапетутюн” заявила, что данный вопрос не был включен в повестку дня на том основании, что запланирован отдельный отчет по гуманитарным вопросам, так или иначе вопрос будет в центре внимания. Отчет будет написан ирландским депутатом Полем Гаваном. Несмотря на отказ, вопрос стал предметом обсуждения. Лидеры ЕНП и АЛДЭ из политических групп в ходе пленарного заседания говорили о важности вопроса. Мы в наших выступлениях, как в политических группах, так и на заседаниях комиссий и на пленарном заседании, затронули и вопрос армянских военнопленных и захваченных гражданских лиц, подчеркнув актуальность вопроса”, - сообщила она”.