Չենք կարող հանդուրժել ռասիստ պետության գոյությունը Եվրոպայի խորհրդում. Վարդանյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նիստում բարձրացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների ու Ադրբեջանի ռասիստական քաղաքականության հարցը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վարդանյանը հիշեցրել է, որ հրադադարից հետո ՄԻԵԴ-ը ընդունել է միջանկյալ միջոց կիրառելու մի շարք դիմումներ ՝ պահանջելով Ադրբեջանի իշխանություններից համապատասխան ինֆորմացիա տրամադրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերաբերյալ: «Մինչև օրս ՄԻԵԴ-ը ոչինչ չի ստացել: Մինչև օրս Ադրբեջանը դժկամ է՝ տրամադրելու նվազագույն ինֆորմացիա՝ հայ գերիների ֆիզիկական վիճակի վերաբերյալ»,-ասել է պատգամավորը:
Նա հայտարարել է, որ այդ մարդիկ Ադրբեջանում են պահվում ոչ թե նրա համար, որ նրանք ինչ-որ հանցանք են գործել, այլ պարզապես, որ հայ են: «Կարո՞ղ եք պատկերացնել, որ 21-րդ դարում մենք կարող ենք ունենալ Եվրոպայի խորհրդի անդամ, որը հայերի նկատմամբ ռասայական խտրականության պետական քաղաքականություն ունի»,-ասել է Վարդանյանն ու հավելել, որ Ադրբեջանում հայ լինելը վտանգ է ներկայացնում ֆիզիկական գոյության համար:
Նա շեշտել է ՄԻԵԴ-ի վճիռների իրագործման կարևորությունը՝ նշելով, որ պետք է միավորել ջանքերը՝ Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիներին ազատելու հարցում՝ այն հիմնավորմամբ, որ դա պարզապես ռասայական խտրականություն է:
«Ես կարծում եմ, որ մենք չենք կարող հանդուրժել ռասիստ պետության գոյությունը Եվրոպայի խորհրդում: Եվ Եվրոպայի խորհրդի բոլոր պետությունները պետք է հարգեն ՄԻԵԴ-ին և իր վճիռները»,-եզրափակել է պատգամավորը:

‘We cannot tolerate existence of racist state in Council of Europe’ – Armenian MP says at PACE
YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. Member of Parliament of Armenia from the ruling My Step faction Vladimir Vardanyan has raised the issue of the Armenian prisoners of war detained by Azerbaijan, as well as criticized Azerbaijan’s racist policy in his remarks at the Parliament Assembly of the Council of Europe (PACE).
The lawmaker reminded that after the ceasefire the European Court of Human Rights (ECHR) has accepted several appeals on applying an interim measure, urging the Azerbaijani authorities to provide respective information about the Armenian prisoners of war. “Till today the ECHR has not received anything. Till now Azerbaijan refuses to provide minimal information about the physical condition of the Armenian prisoners of war”, he said.
Vladimir Vardanyan noted that that people are being held captive in Azerbaijan not because they have committed any crime, but because of being Armenian. “Can you imagine that in the 21st century we can have a member of the Council of Europe which has a state policy of racist discrimination against Armenians?” the lawmaker said.
He emphasized the importance of the implementation of the ECHR rulings, calling for uniting efforts on releasing the Armenian POWs.
“I think that we cannot tolerate the existence of a racist state in the Council of Europe. And all states of the Council of Europe should respect the ECHR and its rulings”, the Armenian MP said.