Արցախի ԱԻՊԾ-ն հայտնում է 30 զինծառայողների աճյունների հայտնաբերման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության փրկարարական ջոկատները հունվարի 23-ին որոնողական աշխատանքներ են իրականացրել Վարանդայի/Ֆիզուլի, Քաշաթաղի հարավային թևում և Մատաղիսի շրջաններում: Աշխատանքների արդյունքում վերադարձվել է ևս 30 զինծառայողի աճյուն, որոնք ադրբեջանական կողմն է փոխանցել հայկական կողմին՝ չնշելով նրանց գտնվելու վայրը: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ ԱԻՊԾ-ից։ «Մարմիններն անճանաչելի են: Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն նրանց ինքնությունը պարզելու նպատակով:
«2021 թվականի նախորդ օրերի համեմատ, երեկ ամենաշատ աճյուններն են հայտնաբերվել:
Որոնողական աշխատանքներին մասնակցում են նաև զոհված կամ անհայտ կորած զինծառայողների հարազատները, ինչպես նաև ռազմագործողություններին մասնակցած կամ տարածքին ծանոթ ուղեկցող-կամավորները:
Նշենք, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 23-ը հայտնաբերվել է 1281 աճյուն:
Փրկարար-որոնողական աշխատանքներն այսօր շարունակվում են Ջրականի/Ջաբրայիլ/,Վարանդայի/Ֆիզուլի/ և Հադրութի շրջաններում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

ГСЧС Арцаха сообщает:  обнаружены останки  30  военнослужащих
23 января спасательные отряды Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха провели поисковые операции в южной части районов Варанда / Физули, Кашатаг и Матагис. В результате работ были возвращены останки еще 30 военнослужащих, которые были переданы азербайджанской стороной армянской стороне, без указания их местонахождения.
Об этом  Арменпресс  сообщили в Государственной службе по чрезвычайным ситуациям Арцаха.
"Тела неузнаваемы. Была назначена судебно-медицинская экспертиза для установления их личности.
«По сравнению с предыдущими днями 2021 года больше всего останков было обнаружено вчера.
В поисковых работах также принимают участие родственники погибших или пропавших без вести военнослужащих, а также сопровождающие добровольцы, принимавшие участие в боевых действиях или знакомые с местностью.
Отметим, что с 13 ноября 2020 года по 23 января 2021 года было обнаружено 1281 тело.
«Спасательно-поисковые работы продолжаются сегодня в районах Джракан /Джебраил/, Варанда /Физули/ и в Гадрутском», - говорится в сообщении.