Երկիր մոլորակի յուրաքանչյուր հարյուրերոդ բնակիչը վարակվել Է կորոնավիրուսով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում նոր կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր թիվը գերազանցել Է 77,95 միլիոնը, հետեւում Է ՏԱՍՍ-ի հաշվարկումներից, որոնք կատարվել են իշխանությունների, փորձագետների եւ զանգվածային լրատվամիջոցների տվյալների հիման վրա: Այսպիսով, վարակվածների բաժինը կազմում Է մոլորակի բնակչության ավելի քան 1 տոկոսը, որը ՄԱԿ-ի Ազգաբնակչության բնագավառի հիմնադրամը գնահատում Է 7,795 միլիարդ տարվա կեսի դրությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հիվանդացածերի ամենամեծ բաժինը համեմատաբար փոքր քանակությամբ բնակչությամբ երկրներում Է: Այսպես, Անդորայում վարակվել Է բնակչության 9,9 տոկոսը (7 633 մարդ), Լյուքսեմբուրգում՝ բնակչության 7,3 տոկոսը (44 809 մարդ): Չեռնոգորիայում կորոնավիրուս Է հայտնաբերվել բնակչության առնվազն 7,2 տոկոսի մոտ (44 542 մարդ), իսկ ԱՄՆ-ում՝ բնակչության 5,6 տոկոսի մոտ (ավելի քան 18,2 միլիոն մարդ): Ռուսաստանում այդ ցուցանիշը շուրջ 1,9 տոկոս Է (2,9 միլիոն մարդ): Աշխարհում կորանավիրուսի տարածումը շարունակում Է արագանալ:
Մինչեւ սեպտեմբեր, երբ շատ երկրներում սկսվեց վարակի տարածման այսպես կոչված երկրորդ ալիքը, աշխարհում օրական արձանագրվում Էր մինչեւ 300 հազար դեպք: Հոկտեմբերին այդ ցուցանիշն աճեց մինչեւ օրական 600 հազար դեպք: Դեկտեմբերի 20-ին, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպպության տվյալներով, արձանագրվեց նոր ռեկորդ. վարակման 800 հազար հաստատված դեպք 24 ժամում: Դրա հետ մեկտեղ, փոքր-ինչ նվազել Է վարակվածների ընդհանուր թվից մահացածների բաժինը: «Առաջին ալքիի» ժամանակ այդ ցուցանիշը հասնում Էր 6 – 7 տոկոսի: Այսպես, մայիսի 9-ին, երբ աշխարհում արձանագրվել Էր վարակման 4 միլիոն դեպք, մահացել Է նրանց 6,92 տոկոսը՝ 276, 8 հազար մարդ: Կորոնավիրուսի պատճառով մահացածների թիվը գերազանցել Է 1,7 միլիոնը, ինչը կազմում Է վարակվածների ընդհանուր թվի շուրջ 2,2 տոկոսը:

Каждый сотый житель Земли заразился коронавирусом
Общее число заразившихся новым коронавирусом в мире превысило 77,95 млн человек, следует из подсчетов ТАСС на основе данных властей, экспертов и СМИ. Таким образом, доля заразившихся составляет более 1% населения планеты, которое Фонд ООН в области народонаселения оценивает в 7,795 млрд человек по состоянию на середину года.
Самая высокая доля заболевших в странах с относительно малым количеством населения. Так, в Андорре заразились 9,9% населения (7 633 человек), в Люксембурге - 7,3% населения (44 809 человек). В Черногории коронавирус выявлен по меньшей мере у 7,2% населения (44 542 человек), а в США - у 5,6% населения (более 18,2 млн человек). В России этот показатель - около 1,9% (2,9 млн человек),сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Распространение коронавируса в мире продолжает ускоряться. До сентября, когда во многих странах мира началась так называемая вторая волна распространения инфекции, в мире ежедневно фиксировалось до 300 тыс. случаев. К октябрю этот показатель возрастал до 600 тыс. случаев в сутки. 20 декабря, по данным Всемирной организации здравоохранения, был зафиксирован новый рекорд - 800 тыс. подтвержденных случаев заражения за 24 часа.
Вместе с тем, несколько снизилась доля умерших от общего числа заразившихся. В "первую волну" этот показатель достигал 6-7%. Так, 9 мая, когда в мире было зафиксировано 4 млн случаев заражения, умерли 6,92% из них - 276,8 тыс. человек. Число умерших из-за коронавируса превысило 1,7 млн, что составляет около 2,2% от общего числа заразившихся.