Moderna-ն COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի 400 հազար չափաբաժին Է ոչնչացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Moderna ընկերությունը հարկադրված Է եղել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի 400 հազար չափաբաժին ոչնչացրել այն խնդրի պատճառով, որն առաջացել Է արտադրելիս: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով պատվաստանյութերի գծով ԱՄՆ-ի գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի խորհրդական Մոնսեֆ Սլաուիին:
Նշվում Է, որ «քամելու» հետ կապված խնդիրն առաջացել Է արտադրության եզրափակիչ փուլերում: Ընկերության ներկայացուցիչ Ռեյ Ջորդանի խոսքով, Moderna-ն առաջվա պես կկարողանա պլանավորված 20 մլն չափաբաժինն արտադրել այս ամսին եւ 85-ից մինչեւ 100 միլիոն չափաբաժին՝ ԱՄՆ-ի համար՝ 2021 թվականի առաջին եռամսյակում: Ավելի վաղ հաղորդվել Էր, որ փորձագետների կոմիտեն FDA բժշկական կարգավորիչին հանձնարարել Էր ԱՄՆ-ում օգտագործել COVID-19-ի դեմ Moderna-ի արտադրության պատվաստանյութը: Ինչպես սպասվում Է Moderna-ի պատվաստանյութը կարող Է ԱՄՆ-ում հավանության արժանանալ արդեն դեկտեմբերի 18-ին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Moderna уничтожила 400 тысяч доз вакцины от COVID-19
Компания Moderna была вынуждена уничтожить 400 тысяч доз вакцины от коронавируса из-за проблемы, возникшей при производстве, заявил агентствуБлумбергсо ссылкой на советника администрации действующего президента СШАДональда Трампапо вакцинам Монсефа Слауи.
Отмечается, что проблема с "фильтрацией" возникла на финальных стадиях производства,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По словам представителя компании Рэя Джордана, Moderna по-прежнему сможет произвести запланированные 20 миллионов доз в этом месяце и от 85 до 100 миллионов доз дляСШАв первом квартале 2021 года.
Ранее сообщалось, что комитет экспертов рекомендовал медицинскому регулятору FDA использование в США вакцины производства Moderna от COVID-19. Как ожидается, вакцина Moderna может быть одобрена в США уже в пятницу.