Հայաստանը ՄԻԵԴ-ում շարունակում է պահանջներ ներկայացնել գերիների իրավունքների պաշտպանության հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը շարունակում է ամենօրյա աշխատանքները ադրբեջանական կողմի խախտումների, այդ թվում՝ գերեվարված անձանց կոնվենցիոն իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ պահանջներ ներկայացնելու ուղղությամբ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
«Ադրբեջանից Հայաստան են տեղափոխվել պաշտոնապես հաստատված 44 գերիներ, որոնցից 26-ի մասով՝ ՀՀ կառավարությունը միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջներ էր ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ Այս ողջ ընթացքում ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը համակարգել է մեր հայրենակիցների կոնվենցիոն իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված աշխատանքները և ակտիվորեն կապի մեջ է եղել գերեվարված անձանց հարազատների հետ։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը շնորհակալություն է հայտնում նաև բոլոր այն գերատեսչություններին, միջազգային գործընկերներին և իրավապաշտպաններին, որոնք համագործակցել և շարունակում են համագործակցել Գրասենյակի հետ՝ ի պաշտպանություն մեր հայրենակիցների իրավունքների։
Անվտանգության նկատառումներից, ինչպես նաև իրավասության առանձնահատկություններից ելնելով՝ մեր կողմից իրականացված ոչ բոլոր աշխատանքներն են ամենօրյա կտրվածքով հրապարակվում, ինչի առնչությամբ շնորհակալություն ենք հայտնում ըմբռնման համար»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը հորդորում է զերծ մնալ վերադարձած անձանց անունները կամ լուսանկարները հրապարակելուց և շրջանառելուց։

Armenia continues presenting demands at ECHR over protection of rights of POWs
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. The Office of Armenia’s Representative to the European Court of Human Rights (ECHR) continues its daily works on presenting demands over the violations of the Azerbaijani side, as well as the protection of convention rights of captured people, the Office said in a statement.
“44 officially confirmed prisoners of war have been transported to Armenia from Azerbaijan, over cases of 26 of them the Armenian government has submitted demands to the ECHR on applying an interim measure. During this whole period the Office of Armenia’s Representative to the ECHR has coordinated the works aimed at protecting the convention rights of our compatriots and has been in active touch with the relatives of the captured people.
The Office wants to thank also those agencies, the international partners and human rights advocates who have cooperated and continue cooperating with the Office for the protection of the rights of our compatriots”, the statement says.
Armenia’s Representation to the ECHR also urges to refrain from releasing and circulating the names or photos of the persons who have returned from the Azerbaijani captivity.