Երբ է տեղի ունեցել Սարգսյանի և Լուկաշենկոյի խոսակցությունը. ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակը հաստատում է ձայնագրության իրական լինելը
Երբ է տեղի ունեցել Սարգսյանի և Լուկաշենկոյի խոսակցությունը. ՀՀ երրորդ նախագահի
գրասենյակը հաստատում է ձայնագրության իրական լինելը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակը հաստատում է դեկտեմբերի 7-ին տարածված ձայնագրության իրական լինելը, որում Սերժ Սարգսյանը և Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն քննարկում են ԼՂ հակամարտության հետ կապված հարցեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Սերժ Սարգսյանի գրասենյակը հայտնում է, որ ոչ հրապարակային այդ զրույցը տեղի է ունեցել 2016թ. հոկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի՝ նեղ կազմով նախագահների հանդիպման ընթացքում:
«Երեկ երեկոյան տելեգրամյան ալիքներից մեկով տարածված ձայնագրության վերաբերյալ ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակը բազմաթիվ հարցումներ է ստացել լրատվամիջոցներից, որոնք ցանկանում են պարզել՝ արդյո՞ք իրականությանը համապատասխանում է ձայնագրության մեջ պարունակվող քննարկումը, ե՞րբ է այն տեղի ունեցել, որտե՞ղ, և ինչո՞ւ մինչև հիմա ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այդ մասին չի խոսել
Հասկանալի չէ, թե ինչպե՞ս է դեռևս 2016թ. հոկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի՝ նեղ կազմով նախագահների հանդիպման ոչ հրապարակային զրույցը հայտնվել համացանցում: ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակը ձայնագրության հրապարակումն ընդունում է որպես փաստ և զերծ է մնում մեկնաբանություններից` նկատի առնելով այն հանգամանքը, որ փակ ձևաչափով անցկացված նիստերը մեկնաբանման ենթակա չեն, ինչպես չեն եղել մինչ այժմ»,- ասված է ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ
Դեկտեմբերի 7-ին համացանցում տարածվել էր քննարկման ձայնագրություն ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի մասնակցությամբ: Քննարկման ընթացքում Ալեքսանդր Լուկաշենկոն փորձում է համոզել Սերժ Սարգսյանին, որ պետք է Ադրբեջանին վերադարձվեն 7 շրջանները, իսկ Սերժ Սարգսյանը ի պատասխան նշում է, որ չի կարող նման բան անել, քանի որ այդ տարածքներն ազատագրելու համար հայկական կողմը 5 հազար զոհ է տվել: Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նաև նշում է, որ 7 շրջանների դիմաց Ադրբեջանի նախագահը պատրաստ է 5 միլիարդ դոլար վճարել, ի պատասխան Սերժ Սարգսյանն ընդգծում է, որ ինքը «6 միլիարդ դոլար է առաջարկում, թող Ադրբեջանը հրաժարվի 7 շրջաններից»:

Офис третьего президента Армении подтверждает подлинность записи разговора Саргсяна и Лукашенко
Офис третьего президента Республики Армения Сержа Саргсяна подтверждает подлинность обнародованной 7 декабря аудиозаписи, на которой Серж Саркисян и президент Беларуси Александр Лукашенко обсуждают вопросы, связанные с нагорно-карабахским конфликтом. Как сообщает «Арменпресс», в офисе Сержа Саргсяна подтвердили, что этот разговор состоялся  14 октября 2016 года в Ереване на заседание Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
“Вчера вечером в офис третьего президента поступили многочисленные запросы от СМИ о распространенной на одном из телеграмм каналов записи. Все хотели выяснить, соответствует ли обсуждение в записи действительности, когда это произошло, где, и почему? До сих пор третий президент Армении Серж Саркисян об этом не говорил.
Непонятно, каким образом в интернете появился непубличный разговор, состоявшийся  14 октября 2016 года в Ереване на заседание Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности. Офис третьего президента Армении принимает публикацию записи как факт и воздерживается от комментариев, учитывая то обстоятельство, что разговоры в закрытом формате не подлежат комментарию, как было до сих пор”, - говорится в сообщении, распространенном офисом третьего президента Армении.
7 декабря в интернете была распространена аудиозапись, на которой Серж Саргсян и президент Беларуси Александр Лукашенко обсуждают вопросы, связанные с нагорно-карабахским конфликтом. В ходе обсуждения Александр Лукашенко пытается убедить Сержа Саргсяна, что Азербайджану должны быть возвращены 7 районов, на что Серж Саргсян отмечает, что он не может этого сделать, так как за освобождение этих территорий армянская сторона понесла 5 000  жертв. Александр Лукашенко также отмечает, что за эти 7 районов президент Азербайджана готов заплатить 5 млрд долларов, Серж Саргсян отвечает, что он сам “предложит 6 млрд долларов, чтобы Азербайджан отказался от этих 7 районов”.