Հայկական կողմի բանակցային ռազմավարության նոր ելակետեր են բանաձևվում․ Շահան Գանտահարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեյրութի «Ազդակ»  օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը մեկնաբանել է Բելգիայի դաշնային խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի որոշումը՝ Լեռնային Ղարաբաղի մասին։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Գանտահարյանն ընդգծեց, որ Բելգիայի դաշնային խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի որոշման ամենից ուշագրավ կետը հաստատումն է Լեռնային Ղարաբաղից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման անհրաժեշտության։
«Սա կարող է լինել ուղենիշ՝  հայկական կողմի բանակցային նոր ռազմավարության մշակման։ Բելգիայի խորհրդարանական հանձնաժողովը կոչ է անում  նաեւ վերադառնալ  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում կարգավիճակի շուրջ բանակցություններին՝  նշելով միջազգային այլ դերակատարների ներկայության անհրաժեշտությունը։   Բելգիական բանաձեւի այս նախագիծը ըստ էության լրացնում է  Ֆրանսիայի Սենատի որոշմանը Արցախի ճանաչման առումով»,- ասաց նա։
Գանտահարյանը հավելեց՝ ընկալելով Ֆրանսիայի կամ ընդհանրապես Եվրոպայի վերջին գործընթացներից դուրս մնալու իրողությունից բխած այս քայլերի քաղաքական տրամաբանությունը, այդուհանդերձ պետք է նկատել, որ երկու որոշումներում բանաձևվել են բանակցային ռազմավարության գերակա երկու ուղղություն՝ Արցախի (ԼՂԻՄ) տարածքային ամբողջականության վերականգնման  եւ այդ սահմաններով անկախության ճանաչման առաջադրանք։
Բելգիայի Դաշնային խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հայնձնաժողովը դեկտեմբերի 2-ին ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ բանաձևի նախագիծ։
Բաձևում նշվում է, որ նոյեմբերի 9-ի զինադադարը չի լուծել տարածաշրջանում առկա լուրջ խնդիրները, որն  արտացոլվում է  հանձնաժողովի կողմից այսօր ընդունված դիրքորոշման մեջ։ Բանաձևի նախագիծը  դեռևս ենթակա է Խորհրդարանի գալիք լիագումար նիստում քվեարկման  և հաստատման, ինչը նշանակում է, որ այն դեռևս վերջնական չէ։ Բանաձևի այս նախագծում խորհրդարանականները դատապարտում են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ագրեսիան, որին ակտիվորեն աջակցել են Թուրքիան և օտարերկրյա վարձկանները։ Բանաձևը կոչ է անում դուրս բերել ադրբեջանական  ուժերը Լեռնային Ղարաբաղից և վերադառնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում տարածաշրջանի կարգավիճակի շուրջ բանակցություններին։ Այն, մասնավորապես, կոչ է անում Թուրքիային դադարեցնել իր միջամտությունն այս հակամարտությանը,  զերծ մնալ տարածաշրջանում  ապակայունացնող դերակատարումից,  ինչպես նաև հրաժարվել Սիրիայի բնակչությանը Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում վերաբնակեցնելու ծրագրից։

Формулируются новые исходные точки переговорной стратегии армянской стороны: Шаан Гантаарян
Шаан Гантаарян, главный редактор бейрутской ежедневной газеты “Аздак”, прокомментировал решение комитета по иностранным делам федерального парламента Бельгии по Нагорному Карабаху.
В беседе с Арменпресс Гантаарян подчеркнул, что самым примечательным пунктом решения комиссии по иностранным делам парламента Бельгии является подтверждение необходимости вывода азербайджанских войск из Нагорного Карабаха.
“Это может быть ориентиром для разработки новой переговорной стратегии армянской стороны. Бельгийский парламентский комитет также призывает к возвращению к переговорам о статусе в рамках Минской группы ОБСЕ, отмечая необходимость присутствия и других международных игроков. Этот проект бельгийской резолюции существенно дополняет решение Сената Франции по части признания Арцаха”, - сказал он.
Гантаарян добавил, что, понимая политическую логику этих шагов, вытекающую из того, что Франция или Европа в целом были исключены из недавних процессов, тем не менее следует отметить, что сформулированы два приоритетных направления переговорной стратегии: восстановление территориальной целостности Арцаха (НКАО) и признание независимости.
2 декабря комитет по иностранным делам Федерального парламента Бельгии принял проект резолюции об урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
В проекте говорится, что прекращение огня 9 ноября не решило серьезных проблем в регионе, что отражено в позиции, принятой комиссией. Проект постановления пока подлежит голосованию на следующем пленарном заседании парламента, а значит, он еще не окончательный. В этом проекте резолюции парламентарии Бельгии осуждают агрессию Азербайджана в отношении Нагорного Карабаха, которую активно поддерживали Турция и иностранные наемники. Резолюция призывает к выводу азербайджанских войск из Нагорного Карабаха и к возвращению к переговорам о статусе региона в рамках Минской группы ОБСЕ. В частности, он призывает Турцию прекратить свое участие в конфликте, воздержаться от дестабилизации своей роли в регионе и отказаться от плана по переселению сирийского населения в регион Нагорного Карабаха.