Ժողովուրդը պիտի որոշի, թե ապագան ում հետ կառուցի. վարչապետն անդրադարձավ առաջիկա ծրագրերին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ պետք է ստեղծել Հայաստանում բարեփոխումների հետագա շարունակականության երաշխիք, ընդ որում բարեփոխումների ընդգրկումն ու օրակարգը պետք է ընդլայնվի ի հայտ եկած նոր մարտահրավերների բերումով: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին Նիկոլ Փաշինյանն ասաց կառավարության նիստում:
«Ամենահրատապ խնդիրների լուծմանը զուգընթաց պետք է տեղի ունենա նաև կատարվածի պատճառների վերհանման, պարզաբանման և վերլուծության գործընթաց, և հայ հանրությունը պետք է ստանա հստակ պատասխաններ, թե ինչ է տեղի ունեցել և ինչու: Ժողովուրդը պետք է հասու լինի ճշմարտությանը և որոշումներ կայացնելու հնարավորություն ունենա: Ըստ այդմ, մեր ամենակարևոր անելիքը, կառավարության ամենակարևոր անելիքը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների՝ սեփական երկրի և իրավիճակի տերը լինելու զգացողության և փաստի պահպանումն է, և այս հանգամանքի ինստիտուցիոնալ հզորացումը: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին պետք է վստահ լինի, որ ինքն է իրավիճակի իրական տերը և այդ զգացողության վրա պետք է կառուցի իր ապագան: Նաև ժողովուրդը պիտի որոշի, թե այդ ապագան ում հետ պետք է կառուցի և այդ ապագայի կառուցման գործում ով ինչպիսի դերակատարություն պիտի ունենա»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ հայ ժողովրդի ստեղծարար ներուժն անսպառ է, և մեր առաջիկա կարևոր անելիքն այդ ներուժի կենտրոնացումն է նոր ապագայի կառուցման գործի վրա: «Մենք պիտի թույլ չտանք, որ այդ ապագայի հավատը սպանվի, և մեր ամենօրյա աշխատանքը պետք է ուղղված լինի այդ հավատի ուժեղացմանը, ամրապնդմանը և զարգացմանը»,- շեշտեց վարչապետը:

Народ должен решать, с кем строить свое будущее: премьер-министр коснулся предстоящих программ
Никол Пашинян подчеркивает, что необходимо создать гарантии дальнейшего продолжения реформ в Армении, более того, повестка дня реформ должна быть расширена в связи с появившимися новыми вызовами. Как сообщает «Арменпресс», об этом Никол Пашинян заявил на заседании правительства.
“Наряду с решением самых насущных проблем, должен происходить процесс выявления, выяснения и анализа причин произошедшего, армянское общество должно получить четкие ответы относительно того, что произошло и почему. Люди должны знать истину и иметь возможность принимать решения. Соответственно, наша важнейшая задача, важнейшая задача правительства - сохранить у граждан Республики Армения чувство хозяина своей страны. Гражданин Республики Армения должен быть уверен, что он настоящий хозяин положения, он должен строить свое будущее на этом чувстве. Люди должны решить, с кем строить это будущее, кто какую роль будет иметь в этом будущем”, - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что творческий потенциал армянского народа неисчерпаем, наша следующая возможная задача - направить этот потенциал на построение нового будущего. «Мы не должны позволить убить веру в это будущее, наша повседневная работа должна быть направлена на укрепление и развитие этой веры”, - подчеркнул Пашинян.