Ոչ մի շահառու դուրս չի մնա. զինվորների հիմնադրամն արդեն 104 ընտանիքի տրամադրել է հատուցում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Զինվորների ապահովագրության հիմնադրամը» պատերազմից հետո արդեն 104 շահառուի տրամադրել է հատուցում: Նրանք սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած պատերազմի հետևանքով զոհվածների ընտանիքներն են:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց «Զինվորների ապահովագրության հիմնադրամի» գործադիր տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը: Նրա խոսքով՝ նոյեմբերի 24-ին ևս նախատեսված է հիմնադրամի գործադիր հանձնաժողովի նիստ, որի ընթացքում կլինեն մի քանի տասնյակ նոր հատուցումներ: Ապագայի համար պլանավորվում է, որ յուրաքանչյուր շաբաթ հիմնադրամը կկատարի մի քանի տասնյակ հատուցում: Հիմնադրամի շահառուներն են զոհվածի կամ անհայտ կորածների ծնողները, ամուսինները և երեխաները:
«Կարող է հարց առաջանալ, թե ինչու են ժամանակային առումով ձգվում այդ հատուցումները և ինչու շաբաթական մի քանի տասնյակ հատուցում է տրվում: Ընտանեկան, ծնողական, ամուսնական կապերը պետք է հաստատվեն, և դրա համար նախապես անհրաժեշտ է հավաքել համապատասխան փաստաթղթային փաթեթ: Դրա համար այս պահին ներգրավված են մարզպետարանները և Երևանում՝ վարչական շրջանները, որպեսզի փաստաղթերը պատրաստելու գործին աջակցեն»,- ասաց հիմնադրամի գործադիր տնօրենը: Այնտեղ գործի մեջ ներգրավված աշխատակիցները վերապատրաստված են: Փաստաղթերի պատրաստման ամբողջ գործընթացն իրականացվում է անվճար: Եթե ընտանիքը չդիմի տեղական ինքնակառավարման մարմնին, ապա այդ մարմինը կգտնի այդ ընտանիքին: Վարուժան Ավետիքյանն ընդգծեց, որ ժամկետային սահմանափակում չկա: Երբ էլ լինի, քանի տարի անց էլ լինի, այդ իրավունքը պահպանվում է: Նրա խոսքով՝ կան դեպքեր, երբ ծնողները Հայաստանում չեն և կարողանում են հիմնադրամին դիմել երեք տարի հետո: Միևնույն է, նրանց իրավունքը պահպանվում է: Վարուժան Ավետիքյանը վստահեցրեց՝ ամեն ինչ արվում է, որ որևէ շահառու դուրս չմնա:
Այս պահին հիմնադրամը հատուցում է տրամադրում միայն զոհվածների ընտանիքներին, թեպետ, որպես շահառու դիտարկում է նաև հաշմանդամություն ձեռք բերած զինվորներին: Երկրորդ խմբի դեպքում որոշակի ժամանակ է անհրաժեշտ: Վիրավորված զինծառայողը պետք է բուժվի, այդ ընթացքում առողջության որոշակի վերականգնում պետք է տեղի ունենա, այնուհետև համապատասխան փորձաքննությունից հետո տրվում է հաշմանդամության կարգ: Այդ կարգը ստանալուց հետո արդեն տվյալ զինծառայողն է դառնում հիմնադրամի շահառուն:
«Այս գործընթացը մեկ օրում կամ մեկ շաբաթում տեղի չի ունենում, սակայն, այո, առաջիկայում մենք կունենանք նաև հաշմանդամություն ունեցող շահառուներ»,- ասաց Վարուժան Ավետիքյանը:
Շահառուներին հիմնադրամի կողմից տրամադրվող աջակցությունը և՛ միանվագ դրամական օգնություն է, և՛ շարունակական: Զոհված, առաջին կարգի հաշմանդամ դարձած կամ անհետ կորած զինծառայողների ընտանիքներին տրամադրվում է միանվագ 10 մլն դրամի ֆինանական հատուցում: Այնուհետև 20 տարի շարունակ յուրաքաչյուր ամիս վճարվում է 200-300 հազար դրամ: Գումարի տաբերությունը պայմանավորված է տվյալ զինվորականի ունեցած աստիճանով: Մյուս դեպքերում հաշմանդամություն ունեցող շահառուի գումարը կիսվում է, միանվագ օգնությունը կլինի 5 մլն դրամ, ամսական գումարը կկազմի 100-200 հազար դրամ: Եթե տվյալ զինծառայողն ունեցել է 3 և ավելի երեխա, ապա հիմնադրամը լրացուցիչ կվճարի 100 հազար դրամ:

Будут учтены все бенефициары: Фонд страхования военнослужащих уже предоставил компенсации 104 семьям
Фонд страхования военнослужащих уже выплатил компенсации 104 бенефициарам. Это семьи погибших во время войны, развязанной Азербайджаном с 27 сентября.
Об этом на пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» сообщил исполнительный директор Фонда страхования военнослужащих Варужан Аветикян. Он сказал, что на 24 ноября намечено заседание исполкома фонда, на котором будет объявлено несколько десятков новых компенсаций. В будущем планируется, что фонд будет выплачивать по несколько десятков компенсаций еженедельно. Бенефициарами фонда являются раненые, родители, супруги и дети погибших или пропавших без вести.
“Вопрос может заключаться в том, почему эти компенсации задерживаются по времени, почему еженедельно не выплачивается по несколько десятков компенсаций. Семейные, родительские, брачные узы должны быть подтверждены, для этого необходимы соответствующие пакеты документов. На данный момент к подготовке документов привлечены областные администрации, администрации районов Еревана. Задействованы опытные сотрудники. Весь процесс подготовки документов осуществляется бесплатно. Если семья не обращается в местное самоуправление, орган сам находит семью”, - представил исполнительный директор фонда. Варужан Аветикян подчеркнул, что ограничений по времени нет. Сколько бы лет ни прошло, это право сохраняется. По его словам, были случаи, когда родители не могли обратиться в фонд, так как не были в Армении, обратились лишь по прошествии трех лет. Их права защищены. Варужан Аветикян заверил, что все делается для того, чтобы ни один бенефициар не остался бы в стороне.
На данный момент фонд выплачивает компенсации семьям погибших, хотя в качестве бенефициаров считаются и военнослужащие, получившие инвалидность. В случае второй группы нужно время. Раненому солдату необходимо пройти курс лечения, в ходе которого должно произойти некоторое восстановление здоровья, а затем, после соответствующего обследования, выдается постановление о группе инвалидности. После этого данный военнослужащий уже становится бенефициаром фонда.
“Этот процесс происходит не в течение дня или недели, в ближайшем будущем у нас появятся и люди с ограниченными возможностями”, - сказал Варужан Аветикян.
Содействие, оказываемое фондом бенефициарам, будет постоянным. Семьям погибших, нетрудоспособных или пропавших без вести военнослужащих выплачивается единовременная материальная компенсация в размере 10 млн драмов. Затем в течение 20 лет ежемесячно будет выплачиваться от 200 000 до 300 000 драмов. Сумма варьируется в зависимости от звания военного. Сумма получателя с инвалидностью делится, единовременная помощь составит 5 миллионов драмов, ежемесячная сумма составит 100 000 - 200 000 драмов. Если у военнослужащего 3 и более детей, фонд выплатит дополнительно по 100 000 драмов.