Հայաստանում մի քանի կամավոր կպատվաստվի ՌԴ-ից ստացված «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի օրինակներով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության առողջապահության նախարարի՝ Հայաստանին տրամադրած՝ COVID-19-ի «Սպուտնիկ V» պավաստանյութի օրինակները կօգտագործվեն՝ պատվաստելու մի քանի կամավորների: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը:
«Շատ քիչ քանակ ենք ստացել, դրանք ընդամենը օրինակներ ենք: Կպատվաստվեն մի քանի կամավորներ»,-ասաց Նիկողոսյանը:
COVID-19-ի «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութով պատվաստումը կատարվում է երկու դեղաչափով: Երկրորդ դեղաչափը ստանում են առաջին դեղաչափով պատվաստվելուց 21 օր հետո:
Նոյեմբերի 21-ին Երևանում Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնում էին Ռուսաստանի առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն և Ռոսպոտրեբնադզորի ղեկավար Աննա Պոպովան՝ շարժական լաբորատորիայի բացման արարողությանը: Նրանք իրենց հետ բերել էին նաև COVID-19-ի «Սպուտնիկ V» պավաստանյութի օրինակներ: Նախարար Մուրաշկոն դրանք անձամբ հանձեց իր հայ գործընկերոջը՝ Արսեն Թորոսյանին:
Ռուսաստանն աշխարհի առաջին երկիրն էր, որ հայտարարեց կորոնավիրուսի պատվաստանյութի պաշտոնական գրանցման մասին։ Այդ երկրում արդեն սկսել են պատվաստման գործընթացը:

В Армении несколько добровольцев будут привиты полученной из РФ вакциной “Спутник V”
Образцы вакцины от COVID-19 “Спутник V”, предоставленные Армении министром здравоохранения Российской Федерации, будут использованы для вакцинации нескольких добровольцев. Об этом в ответ на вопрос «Арменпресс» сообщила пресс-секретарь министра здравоохранения Армении Алина Никогосян.
“Мы получили очень мало, это всего лишь образцы. Будут вакцинированы несколько волонтеров”, - сказала Никогосян.
Вакцина от COVID-19 “Спутник V” вводится двумя дозировками. Вторая доза вводится через 21 день после первой. 21 ноября министр здравоохранения России Михаил Мурашко и руководитель Роспотребнадзора Анна Попова в Национальном центре по контролю и профилактике заболеваний в Ереване присутствовали на церемонии открытия новой мобильной лаборатории. Они привезли с собой несколько образцов вакцины от COVID-19 “Спутник V”. Министр Мурашко лично передал их своему армянскому коллеге Арсену Торосяну.
Россия стала первой страной в мире, объявившей об официальной регистрации вакцины от COVID-19. Процесс вакцинации в России уже начат.