ԼՂ-ի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությանը դրական է վերաբերվում հարցվածների 43,8%-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների համատեղ հայտարարությանը դրական է վերաբերվում Հայաստանում հարցվածների 43,8%-ը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նոյեմբերի 16-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց «GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ «Էմ Փի ՋԻ» ՍՊԸ տնօրեն Արամ Նավասարդյանը:
«Խնդրել ենք պատասխանել, թե ինչպես են քաղաքացիները վերաբերում այդ փաստաթղթին: Հարցվածների 23,5%-ը նշել է, որ լիովին դրական, 20,3%-ը` ավելի շուտ դրական, ավելի շուտ բացասական` 13,1%-ը, ընդհանրապես բացասական` 27,8%-ը, 15.3%-ը դժվարացել է պատասխանել»,- ասաց Նավասարդյանը:
Նա նշեց, որ հարցվածների 48,9%-ն ամբողջությամբ ծանոթ է փաստաթղթի բովանդակությանը, 37.2%-ը` մասամբ ծանոթ է, 13,1%-ը` ընդհանրապես ծանոթ չէ:
«Անդրադառնալով փաստաթղթի ստորագրման պատճառներին` 65.6%-ը նշել է, որ Արցախի բնակչության և զինծառայողների անվտանգության խնդրից ելնելով է դա արվել, 19,3%-ը նշել է, որ դա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պետական դավաճանություն է, 15.9%-ը նշել է, որ դա ՀՀ պարտությունն է դիվանագիտական գործընթացում, 10,9%-ը նշել է, որ դա Արցախի բանակի և ՀՀ ԶՈՒ-ի պարտությունն է պատերազմում, 2,4%-ը նշել է, որ պատճառը նախկին իշխանությունների թույլ տված սխալներն են»,- նշեց Արամ Նավասարդյանը:

Armenia poll: 43.8% of respondents positively react to Karabakh armistice
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. 43.8% of the respondents of a survey conducted in Armenia positively react to the joint statement signed by the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia on cessation of military operations in Nagorno Karabakh, Aram Navasardyan, Director of MPG LLC, a full member of the GALLUP International Association in Armenia, told reporters at a press conference today.
“23.5% of the respondents mentioned they have a completely positive attitude, 20.3% - rather positive, 13.1% - rather negative, 27.8% - completely negative, 15.3% couldn’t answer”, he said.
He stated that 48.9% of the survey participants said they are aware of the content of the document, 37.2% - partially aware, 13.1% – not aware at all.
“Answering to the reasons of signing the document, 65.6% said it has been done based on the security issue of the Artsakh population and servicemen, 19.3% said it is a state betrayal by the Prime Minister, 15.9% said it was Armenia’s defeat in the diplomatic process, 10.9% said it was the defeat of Artsakh Army and the Armed Forces of Armenia in the war, and 2.4% said it was due to the mistakes made by the previous leaderships”, Aram Navasardyan said.