Հաջիևը ճիգեր է գործադրում կանխելու ՌԴ-ի հետ միջպետական սկանդալը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմետ Հաջիևը փորձեր է անում կանխելու Ռուսաստանի հետ հասունացող միջպետական սկանդալը՝ ՌԴ-ում Բաքվի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլիի հայտարարություններից հետո:
Հաջիևը Հայաստանի օդային տարածքում Ադրբեջանի կողմից ռուսական Մի-24-ի խոցման մասին դեսպանի հայտարարությունը՝ «պատերազմում, ինչպես պատերազմում», համարում է ոչ տեղին: Այս խոսքերը առաջացրել էին նաև Մոսկվայի դժգոհությունը: ՌԴ ԱԳՆ-ն հույս էր հայտնել, որ ադրբեջանական կողմն այլևս իրեն թույլ չի տա երկիմաստ հայտարարություն ողբերգական այդ միջադեպի առնչությամբ: «Եթե Ռուսաստանը դավաներ «պատերազմում, ինչպես պատերազմում» սկզբունքին, պատասխանը ջախջախիչ կլիներ»,-նշել էին ՌԴ ԱԳՆ-ում: Նախարարությունը նաև ընդգծել էր՝ ակնկալում են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից խոստացված հետաքննության անցկացում:
«Արտերկրում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարները և պաշտոնատար այլ անձինք պարտավոր են զերծ մնալ ինքնագլուխ հայտարարություններից»,-ադրբեջանական և ռուսական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ ասել է Հաջիևը:
Ռուսական Մի-24-ը խոցվել էր ՀՀ սուվերեն օդային տարածքում նոյեմբերի 9-ին: Անձնակազմի երկու անդամ զոհվել էին, մեկն ստացել մարմնական վնասվածքներ: Ադրբեջանը հայտարարել էր,թե իր զինուժի կողմից ուղղաթիռի խոցումը սխալմունք էր, որի համար Բաքուն պատրաստ է փոխհատուցում վճարել Մոսկվային:

Гаджиев прилагает усилия для предотвращения межгосударственного скандала с РФ
Помощник президента Азербайджана Хикмет Хаджиев пытается предотвратить межгосударственный скандал с Россией, возникший после заявления, сделанного послом Азербайджана в России Поладом Бюльбюльоглу.
Гаджиев заявление посла “на войне как на войне”, сделанное им после того, как Азербайджан в воздушном пространстве Армении сбил российский Ми-24, считает неуместным. Эти слова вызвали недовольство Москвы. В МИД России выразили надежду, что азербайджанская сторона больше не позволит себе делать двусмысленных заявлений по поводу этого трагического инцидента. “Если Россия будет придерживаться принципа “на войне как на войне”, ответ будет убийственным”, - заявили в российском МИД. В ведомстве также подчеркнули, что ожидают расследования, обещанного президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
“Главы дипломатических представительств за рубежом и другие официальные лица обязаны воздерживаться от непроизвольных заявлений”, - цитируют Хаджиева азербайджанские и российские СМИ.
Российский Ми-24 был сбит в суверенном воздушном пространстве Армении 9 ноября. Два члена экипажа погибли, один получил ранения. Азербайджан заявил, что крушение вертолета было ошибкой, за которую Баку готов заплатить Москве компенсацию.