Հաջիևը ճիգեր է գործադրում կանխելու ՌԴ-ի հետ միջպետական սկանդալը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմետ Հաջիևը փորձեր է անում կանխելու Ռուսաստանի հետ հասունացող միջպետական սկանդալը՝ ՌԴ-ում Բաքվի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլիի հայտարարություններից հետո:
Հաջիևը Հայաստանի օդային տարածքում Ադրբեջանի կողմից ռուսական Մի-24-ի խոցման մասին դեսպանի հայտարարությունը՝ «պատերազմում, ինչպես պատերազմում», համարում է ոչ տեղին: Այս խոսքերը առաջացրել էին նաև Մոսկվայի դժգոհությունը: ՌԴ ԱԳՆ-ն հույս էր հայտնել, որ ադրբեջանական կողմն այլևս իրեն թույլ չի տա երկիմաստ հայտարարություն ողբերգական այդ միջադեպի առնչությամբ: «Եթե Ռուսաստանը դավաներ «պատերազմում, ինչպես պատերազմում» սկզբունքին, պատասխանը ջախջախիչ կլիներ»,-նշել էին ՌԴ ԱԳՆ-ում: Նախարարությունը նաև ընդգծել էր՝ ակնկալում են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից խոստացված հետաքննության անցկացում:
«Արտերկրում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարները և պաշտոնատար այլ անձինք պարտավոր են զերծ մնալ ինքնագլուխ հայտարարություններից»,-ադրբեջանական և ռուսական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ ասել է Հաջիևը:
Ռուսական Մի-24-ը խոցվել էր ՀՀ սուվերեն օդային տարածքում նոյեմբերի 9-ին: Անձնակազմի երկու անդամ զոհվել էին, մեկն ստացել մարմնական վնասվածքներ: Ադրբեջանը հայտարարել էր,թե իր զինուժի կողմից ուղղաթիռի խոցումը սխալմունք էր, որի համար Բաքուն պատրաստ է փոխհատուցում վճարել Մոսկվային:

Baku tries to prevent potentially growing scandal with Moscow after envoy’s disrespectful remarks
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. Baku is attempting to prevent a potential growing scandal with Moscow over its Ambassador Polad Bulbuloglu’s disrespectful remarks on the downing of the Russian military helicopter by Azeri forces in Armenian airspace.
Azerbaijani President Ilham Aliyev’s aide Hikmet Hajiyev has said that the Azeri Ambassador to Russia made “inappropriate” remarks – referring to Bulbuloglu’s comments where he said “at war as at war, anything can happen.”
The Russian Foreign Ministry had slammed the Azeri envoy’s remarks, noting that if Russia were to follow the same principle mentioned by the envoy then the response would’ve been devastating. Moscow expressed hope that Azerbaijan won’t allow itself ambiguous statement any more. They added that Moscow expects a speedy investigation into the downing of the helicopter, as vowed by Aliyev.
The Russian Mi-24 was shot down by Azerbaijani forces from Nakhijevan on November 9 while it was flying in Armenian airspace. Two crew members were killed, another one survived. Azerbaijan officially admitted shooting down the gunship, but said it was a mistake and apologized to Russia.