Ադրբեջանի զինված ուժերը ՀՀ օդային տարածքում ռուսական ինքնաթիռ են խոցել. ԼՐԱՑՎՈՂ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է Հայաստանի տարածքում ռուսական ինքնաթիռի խոցման մասին լուրը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
Նշվում է, որ ռուսական Ми-24 ուղղաթիռը վթարվել է Հայաստանում՝ Երասխ բնասկավայրի մոտ, ուղղաթիռը ենթարկվել է շարժական զենիթահրթիռային համակարգի կրակային ազդեցության:
«Նոյեմբերի 9-ին ռուսական 102-րդ ռազմական բազայի ավտոշարասյանն ուղեկցող Ми-24 ուղղաթիռը գետնից ենթարկվել է շարժական զենիթահրթիռային համակարգի կրակային ազդեցության Հայաստանի օդային տարածքում՝ Երասխ բնակավայրի մոտակայքում, Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության սահմանին մոտ: Խոցվելու հետևանքով ուղղաթիռը կորցրել է կառավարումը և ընկել է Հայաստանի տարածքում լեռնային տեղանքում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսական 102-րդ ռազմական բազայի հրամանատարությունը ճշտում է, թե ով է կրակ արձակել ռուսական ուղղաթիռի ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԻՆ-ը հայտնում է, որ ուղղաթիռի վթարի հետևանքով ըստ նախնական տվյալների կա 2 զոհ:
20:56.Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը «Սպուտնիկ Արմենիա»-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ հայկական կողմը ռուսական կողմին կտրամադրի անհրաժեշտ ողջ աջակցությունը ռուսական օդատիեզերական ուժերի ուղղաթիռի վթարի հանգամանքները պարզելու հարցում: Ստեփանյանի խոսքով՝ հայկական կողմը տեղեկատվական և փորձագիտական բոլոր ռեսուրսներով կհամագործակցի ողբերգության հանգամանքները պարզելու նպատակով:
21:20 -Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը հայտնել է, որ ռուսական ուղղաթիռը խոցվել է Հայաստանի օդային տարածքում մարտական գործողությունների գոտուց դուրս:
21:28 - Ադրբեջանական կողմը խոստովանել է իր զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության օդային սուվերեն տարածքում ՀՀ դաշնակից Ռուսաստանի Դաշնության օդատիեզերական ուժերի ուղղաթիռը խոցելու փաստը՝ նշելով, որ«այն պատահականության արդյունք է և ուղղված չէր ռուսական կողմի դեմ»: Ադրբեջանը ներողություն է խնդրել ռուսական կողմից ու հայտնել, թե պատրաստ է փոխհատուցում տրամադրել:

YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. The Defense Ministry of Russia has confirmed the information of destroying a Russian helicopter in the territory of Armenia, ARMENPRESS reports Ria Novosti informed.
It's mentioned that the Mi-24 helicopter was destroyed by a portable anti-aircraft missile system, which dropped near Yeraskh village of Armenia.
''On November 9 the Mi-24 helicopter accompanying the convoy of the 102 military base came under fire from the ground in the airspace of Armenia nearby Yeraskh, near the border of Nakhchivan Autonomous Republic. As a result of being targeted the helicopter lost control and dropped in the territory of Armenia, in a mountainous area’’, reads the statement.
The command staff of the Russian 102 base clarifies who fired in the direction of the Russian helicopter.
The Ministry of Emergency Situations of Armenia informs that according to preliminary information, there are two victims.
20:56 Spokesperson of the Defense Ministry of Armenia Shushan Stepanyan told Sputnik Armenia that the Armenian side will provide all necessary assistance for clarifying the circumstances of the incident.
21:20 ‘’Official representative of the Russian Defense Ministry, Major-General Igor Konashenkov informed that the Russian helicopter was downed in the air space of the Republic of Armenia, out of the zone of military operations.
21:28 The Azerbaijani side admits that their armed forces destroyed the Russian helicopter in the sovereign are of the Republic of Armenia, adding that ‘’it was a coincidence, it was not directed against the Russian side''. Azerbaijan has apologized for the incident, adding that they are ready to provide compensation.