Եզդի կամավորներն առաջնագիծ մեկնելու համար հավաքագրում են երրորդ ջոկատը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ պատերազմում, որպես կամավոր առաջնագիծ մեկնելու համար, Հայաստանում բնակվող եզդիական համայնքի ներկայացուցիչներն արդեն երրորդ ջոկատն են հավաքագրում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության՝ ազգությամբ եզդի պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը։
«Պատերազմի մեկնարկից եզդիական համայնքը պատրաստ էր իր մասնակցությունն ունենալ մարտերին, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, անկախ ազգությունից, պետք է պաշտպանեն իրենց հայրենիքի սահմանները: Սեպտեմբերի 27-ի երեկոյան եզդիական Ակնալճի սրբատեղիում ձևավորվեց առաջին ջոկատը։ Ջոկատին միանալ ցանկացողների թիվն այնքան շատ էր, որ ձևավորվեց նաև երկրորդը, որն այս պահին զինվորական պատրաստություն է անցնում։ Այս պահին հավաքագրվում է արդեն երրորդ ջոկատը»,- նշեց Բաքոյանը։
Ռուստամ Բաքոյանն ընդգծեց, որ, պատմությանը հետադարձ հայացք գցելու դեպքում կտեսնենք, որ թե՛ Սադարապատի, թե՛ 90-ականների Արցախյան պատերազմի, թե՛ Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ և, թե՛ հիմա եզդիները հայերի հետ ներդաշնակ են և մեկ մարդու պես պատրաստ են կանգնել սահմանին։
Արցախ կատարած այցի ընթացքում պատգամավորը նաև հանդիպում է ունեցել առաջնագիծ մեկնած եզդի կամավորների հետ:
«Կռվողների տրամադրվածությունը մարտական է: Եզդիական ջոկատը շատ գրագետ է գործում՝ չլքելով իրեն վստահված դիրքերը։ Եզդի կռվողների մարտական ոգին բարձր է․տղերքը կանգնած են, նրանք կանգնելու են և հիմա էլ բավականին արդյունավետ կռվում են»,- ասաց Ռուստամ Բաքոյանը։

Езиды добровольцы набирают уже третий отряд для выезда на передовую
В широкомасштабной войне, развязанной Азербайджаном против Арцаха, представители езидской общины, проживающие в Армении, набирают уже третий отряд для выезда на передовую. Об этом «Арменпресс» заявил депутат-езид от фракции “Мой шаг” Национального собрания Рустам Бакоян.
“С начала войны езидская община готова была принимать участие в боях, потому что все граждане Республики Армения, независимо от их национальности, должны защищать границы своей родины. Вечером 27 сентября в езидском святилище Акналчи был сформирован первый отряд. Желающих вступить в отряд было так много, что сформировался и второй, который сейчас проходит военную подготовку. В настоящее время идет набор в третий отряд”, - сказал Бакоян.
Рустам Бакоян подчеркнул, что из истории мы знаем, что и во время Сардарапата, и в годы Арцахской войны 90-х, и Апрельской войны езиды были с армянами. И сейчас они все как один, готовы стоять на границе.
Будучи в Арцахе депутат встречался с езидскими добровольцами, воюющими на передовой.
“Езидский отряд действует очень грамотно, не покидая доверенные ему позиции. Боевой дух езидских бойцов высок, ребята стоят, и будут стоять. И воюют довольно эффективно, - сказал Рустам Бакоян.