ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հարավ - արեւելքի Ավինյոն քաղաքում հոկտեմբերի 29-ին ոստիկանները գնդակահարել են դանակով զինված մարդուն, որը փորձել Է հարձակվել նրանց վրա: Այդ մասին հաղորդել Է Europe 1 ռադիոկայանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ռադիոկայանի տեղեկատվությամբ՝ տղամարդը, բացականչելով «Ալլահ աքբար» («Ալլահը մեծ Է»), սկսել Է դանակով սպառնալ անցորդներին եւ հարձակվելու փորձ Է արել մոտակայքում կանգնած իրավապահ մարմինների աշխատակիցների վրա, որոնք հարկադրված են եղել խոցման կրակ բացելու:
Ստացած վերքերից չարագործը տեղում մահացել Է: ՛ Այդ հարձակումը կատարվել Է տեղական ժամանակով մոտավորապես 11:00-ին (Երեւանի ժամանակով 14:00-ին), դանակով մյուս հարձակումից երկու ժամ անց, որն իրականացվել Է Նիսում:
Այնտեղ անհայտ անձն սպանել Է Նոտր Դամ եկեղեցու առնվազն երեք ծխականների, ինչից հետո ձերբակալվել Է ոստիկանության կողմից:
Այժմ նա հոսպիտալացված Է: Ահաբեկչական նպատակով սպանության կասկածանքով հետաքննությունը հանձնարարված Է Փարիզի Ահաբեկչության գործերով վարչությանը, ինչպես նաեւ Ֆրանսիայի Ներքին անվտանգության գլխավոր վարչությանը: Այժմ Նիսում սպասում են հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի ժամանմանը, որը պետք Է իրադարձությունների վայր մեկնի ներքգործնախարարությանը կից ճգնաժամային շտաբից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: полицейские застрелили вооруженного ножом человека в Авиньоне
Полицейские в городе Авиньон на юго-востоке Франции застрелили в четверг вооруженного ножом человека, который попытался напасть на них. Как передает Арменпресс, об этом сообщила радиостанцияEurope1.
По ее информации, мужчина, выкрикивая фразу "Аллах акбар" ("Аллах велик"), начал угрожать ножом прохожим и предпринял попытку напасть на стоявших поблизости сотрудников правоохранительных органов, которые были вынуждены открыть огонь на поражение. От полученных ранений злоумышленник умер на месте.
Это нападение было совершено примерно в 11:00 по местному времени (13:00 мск), спустя всего два часа после другого нападения с ножом, осуществленного в Ницце. Там неизвестный убил по меньшей мере трех прихожан храма Нотр-Дам, после чего был задержан полицией. В настоящее время он госпитализирован. Расследование по подозрению в совершении убийства с террористической целью поручено парижскому управлению по делам о терроризме, а также Главному управлению внутренней безопасности Франции.
Сейчас в Ницце ожидают прибытия президента республики Эмманюэля Макрона, который должен отправиться на место событий из кризисного штаба при МВД.