Նիցցայում դանակով հարձակվել են եկեղեցու մոտ գտնվողների վրա, երեք զոհերից մեկը գլխատված է. ԼՐԱՑՎԱԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Նիցցա քաղաքի կենտրոնում՝ Նոտր Դամի մոտակայքում, դանակով զինված մարդը հարձակվել է այնտեղ գտնվողների վրա, կա երեք զոհ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են միջազգային լրատվամիջոցները։
Ռոյթերսը տեղեկացնում է, որ մի կնոջ գլխատել են։
Հարձակումն արդեն գնահատվում է որպես ահաբեկչություն։
Նիցցայի քաղաքապետ Քրիստիան Էստրոզին «Թվիթերի» իր միկրոբլոգում հայտնել է, որ հարձակում գործած անձը ձերբակալվել է: Նա շնորհակալություն է հայտնել ոստիկանության աշխատակիցներին արագ օպերատիվ գործողությունների համար:
Ներքին գործերի նախարարը հայտնել է, որ տեղի ունեցածի կապակցությամբ ճգնաժամային շտաբ է ստեղծվել:
Նախագահ Էմանուել Մակրոնն ու վարչապետ Ժան Կաստեկսը ևս շտապել են դեպքի վայր:
Հարձակման հետաքննությանը միացել է դատախազության ահաբեկչության հարցերով վարչությունը:
Պատահարը տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի ժամանակով ատավոտյան 9-ին: Զոհերից բացի, կան նաև վիրավորներ: Հարձակում գործածը ևս վիրավոր է:
Նիցցայի քաղաքապետը հայտնել է նաև, որ զոհերից երկուսը սպանվել են եկեղեցու ներսում, երրորդը եղել է Նիցցայի Նոտր Դամ բազիլիկի պահակը, ով հարգված էր հավատավորների կողմից: «Նիցցան ու մեր երկիրն ընդհանրապես շատ մեծ գին են վճարում վերջին տարիներին: Ես միասնության կոչ եմ անում բոլոր նիսցիներին», - գրել է Քրիստիան Էստրոզին «Թվիթերում»:
Նիսը ահաբեկչության թիրախ էր դարձել նաև 2016 թվականի հուլիսի 14-ին Ֆրանսիայի ազգային տոնի՝ Բաստիլի գրավման օրը, երբ Թունիսում ծնված, Նիցցայում բնակվող 31-ամյա Մոհամեդ Լաուէժ Բուլելը ծանրաքաշ բեռնատարը մխրճել էր տոնակատարությանը մասնակցող բազմության մեջ. զոհ դարձավ 86 մարդ, այդ թվում՝ երեխաներ:

В Ницце совершено нападение, одна из трех жертв была обезглавлена: дополнено
Во Франции в центре Ниццы близ собора Нотр-Дам мужчина, вооруженный ножом, напал на находившихся там людей, есть три жертвы. Как сообщает “Reuters” была обезглавлена женщина.
Нападение уже расценивается как теракт. Мэр Ниццы Кристиан Эстрози в своем микроблоге в Twitter сообщил, что совершивший нападение задержан. Он поблагодарил сотрудников полиции за быстрые оперативные действия.
Министр внутренних дел сообщил, что в связи с произошедшим создан кризисный штаб. Президент Эммануэль Макрон и премьер-министр Жан Кастекс также поспешили на место происшествия. К расследованию нападения подключилось управление прокуратуры по вопросам терроризма. Инцидент произошел в 9 утра по французскому времени. Помимо пострадавших, есть и раненые. Нападавший также ранен.
Мэр Ниццы сообщил, что двое погибших были убиты внутри церкви, третий был охранником собора Нотр-Дам, которого уважали все верующие. “Ницца и вся наша страна в последние годы платят очень высокую цену. “Я призываю всех жителей Ниццы объединиться”, - написал Кристиан Эстрози в Twitter.
Ницца стала мишенью террористической атаки и 14 июля 2016 года, в День национального праздника Франции, взятия Бастилии, когда 31-летний уроженец Туниса Мохамед Лауж Булель, житель Ниццы, врезался в толпу тяжелым грузовиком. Тогда погибли 86 человек, в том числе и дети.