ՀՀ նախագահն ու Սլովենիայի փոխվարչապետը քննարկել են երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարները
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Սլովենիայի Հանրապետության փոխվարչապետ, արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Տանյա Ֆայոնին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Վահագն Խաչատուրյանը ողջունել է Սլովենիայի բարձր մակարդակի ներկայացուցչի այցը Հայաստան և ընդգծել, որ Հայաստանը մեծապես գնահատում է Սլովենիայի հետ հաստատված բարեկամական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են ժողովրդավարական արժեքների, փոխադարձ հարգանքի և շահերի վրա։
Հանրապետության նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Սլովենիայի կողմից Հայաստանին տրամադրվող հումանիտար աջակցության համար։ Վահագն Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել նաև Եվրամիության կառույցներում և ձևաչափերում Սլովենիայի հետ ձևավորված սերտ համագործակցությունը, ինչպես նաև Սլովենիայի շարունակական աջակցությունը տարբեր նախաձեռնություններում և ծրագրերում։
Հանդիպման ընթացքում Վահագն Խաչատուրյանը կարևորել է Սլովենիայի կառուցողական դիրքորոշումը Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման գործընթացներում ունեցած դերակատարությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարները՝ ընդգծելով քաղաքական երկխոսության ակտիվացման և տարբեր ոլորտներում՝ հատկապես քաղաքական, տնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների և գիտակրթական, համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը։ Կողմերը ընդգծել են, որ նշված բնագավառներում առկա է զգալի ներուժ, որի արդյունավետ իրացումը կարող է նպաստել երկու երկրների համապարփակ զարգացմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային իրավիճակին և առկա մարտահրավերներին։ ՀՀ նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ խաղաղության հաստատման ուղին շարունակելու հարցում։ Նա ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունն՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը՝ որպես տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայուն զարգացման խթան։

President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan received the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of Slovenia Tanja Fajon.
According to the Presidential Office, President Khachaturyan welcomed the visit of the high-level Slovenian official to Armenia and emphasized that Armenia greatly values its friendly relations with Slovenia based on democratic values, mutual respect, and shared interests.
The President expressed gratitude for the humanitarian assistance provided by Slovenia to Armenia. He also highly appreciated the close cooperation established with Slovenia within the structures and frameworks of the European Union, as well as Slovenia’s continued support for various initiatives and programs.
During the meeting, President Khachaturyan highlighted Slovenia’s constructive position on supporting Armenia’s sovereignty and territorial integrity, as well as its efforts to promote peace and stability in the South Caucasus.
The two sides discussed prospects for developing bilateral cooperation, stressing the importance of intensifying political dialogue and deepening collaboration in various fields, particularly in the political, economic, high-tech, scientific, and educational spheres. Both parties emphasized the significant potential in these areas, the effective realization of which could contribute to the comprehensive development of both countries.
The meeting also included an exchange of views on the regional situation and current challenges. President Khachaturyan reaffirmed Armenia’s commitment to establishing peace and presented the "Crossroads of Peace" initiative proposed by the Armenian government, highlighting its importance as a catalyst for long-term peace and sustainable development in the region.