ԿԲ-ն պատերազմի և Covid-19-ի մեծ տեմպով տարածման արդյունքում կանխատեսում է ՀՆԱ-ի 7% անկում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկը, պատերազմի և կորոնավիրուսի բաձր տեմպով տարածմամբ պայմանավորված, վերանայել է դեռ սեպտեմբերին կանխատեսած ՀՆԱ-ի 6.2 տոկոս անկման ցուցանիշը՝ կանխատեսելով շուրջ 7 տոկոս անկում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 27-ի ասուլիսում հայտնեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
«2020-ի սեպտեմբերին Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծի երկայնքով Ադրբեջանի կողմից լայնամասշտաբ ռազմական հարձակումը և դրա հետ մեկտեղ հոկտեմբերի առաջին կեսին կորոնավիրուսի բարձր տեմպերով տարածումը ձևավորվել են բացասական միջավայր թե առաջարկի, թե պահանջարկի զարգացումների տեսանկյունից: Տնտեսական աճի տեսանկյունից նշված գործոնների ազդեցությունը գնահատվում է շուրջ 1 տոկոս»,-ասաց Գալստյանը:
ԿԲ նախագահը պարզաբանեց՝ այսինքն` դեռ սեպտեմբերին ԿԲ-ի կանխատեսած տնտեսական անկմանը պետք է գումարել ևս 1 տոկոս: Այսպիսով, ԿԲ կանխատեսում է շուրջ 7 տոկոս անկում: (ԿԲ-ն սեպտեմբերին ՀՆԱ-ի անկումը կանխատեսում էր 6.2 տոկոս)
Գալստյանը նաև տեղեկացրեց, որ 2020 թվականի սեպտեմբերին արձանագրվել է 0.2 տոկոս գնանկում՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա 0.2 տոկոս գնաճի դիմաց, որի արդյունքում 12-ամսյա գնաճը կազմել է 1.4 տոկոս: Միևնույն ժամանակ 12-ամսյա բնականոն գնաճը փոքր-ինչ ավելացել է՝ կազմելով 1.3 տոկոս: Չնայած երրորդ եռամսյակում համաշխարհային տնտեսությունում արձանագրված որոշակի դրական զարգացումներին՝ գնահատվում է , որ սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին կորոնավիրուսի համավարակի տարածման նոր թափով և դրանից ածանցվող բարձր անորոշությունների պայմաններում համաշխարհային պահանջարկի և տնտեսական ակտիվության վերականգնումը որոշակիորեն կհետաձգվի: Միևնույն ժամանակ ապրանքահումքային շուկաներում պահպանվում է թույլ գնաճային միջավայր: Նման իրավիճակում ՀՀ հիմնական գործընկերներ երկրների ԿԲ-ները շարունակում են իրականացնել խթանող դրամավարկային քաղաքականություն: Այդուհանդերձ, ԿԲ Խորհուրդը գնահատում է, որ արտաքին հատվածից ՀՀ-ում գնաճային միջավայրի վրա ազդեցություն չի սպասվում:
Երրորդ եռամսյակում ՀՀ-ում պահպանվել է ցածր տնտեսական ակտիվությունը և սեպտեմբերին՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա նկատմամբ արձանագրվել է տնտեսական ակտիվության 7.5% նվազում, ինչը հիմնականում արտահայտվել է ծառայությունների ոլորտի զգալի կրճատմամբ։ Չնայած հարկաբյուջետային խթանող քաղաքականությունը՝ ներքին պահանջարկը եռամսյակի ընթացքում սպասվածից որոշակի թույլ է եղել ` առավելապես պայմանավորված մասնավոր սպառման ավելի խորը նվազմամբ:
ՀՀ ԿԲ խորհուրդը հոկտեմբերի 27-ի նիստում որոշել է անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ սահմանելով 4.25%, Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից տրամադրվող լոմբարդային ռեպոյի տոկոսադրույքը` 5.75%: Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից բանկերից ներգրավվող միջոցների տոկոսադրույքը` 2.75%:

ЦБ прогнозирует снижение ВВП на 7% из-за войны и темпов распространения коронавируса
Центральный банк Армении из-за войны и быстрого распространения коронавируса пересмотрел спрогнозированное в сентябре снижение ВВП на 6,2%, прогнозируя снижение примерно на 7%. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 27 октября заявил председатель Центрального банка Мартин Галстян.
«Начатое Азербайджаном 27-го сентября 2020 года широкомасштабное военное нападение вдоль всей линии соприкосновения Республики Арцах и Азербайджана, а также ускорение темпов распространения коронавирусной эпидемии в первой половине октября формировали отрицательную среду с точки зрения развитий как предложения, так и спроса. С точки зрения экономического роста влияние указанных факторов оценивается примерно в 1%», - сказал Галстян.
Председатель ЦБ уточнил, что, другими словами, к прогнозируемому ЦБ экономическому спаду в сентябре следует прибавить 1%. Таким образом, ЦБ прогнозирует снижение примерно на 7% (ЦБ прогнозировал снижение ВВП на 6,2% в сентябре).
Галстян также сообщил, что в сентябре 2020 года была зафиксирована 0,2% дефляция против 0,2% инфляции в аналогичном периоде предыдущего года. В результате 12-месячная инфляция составила 1,4%. Вместе с этим 12-месячная базовая инфляция слегка повысилась и составила 1,3%.
Несмотря на зафиксированные в третьем квартале определенные положительные развития в мировой экономике, оценивается, что в условиях новой вспышки коронавирусной эпидемии в сентябре-октябре и обусловленной этим высокой степени неопределенности, восстановление мирового спроса и экономической активности определенным образом задержится.
В то же время на товарно-сырьевых рынках сохраняется слабая инфляционная среда. В создавшейся ситуации центральные банки основных стран-партнеров Армении продолжают осуществление стимулирующей денежно-кредитной политики. Тем не менее Совет ЦБ считает, что из внешнего сектора инфляционного воздействия на экономику Армении не будет.
В третьем квартале в Армении сохранилась низкая экономическая активность, и в сентябре, по сравнению с тем же месяцем предыдущего года, был зафиксирован 7,5% спад экономической активности, который выразился, в основном, в существенном сокращении сферы услуг. Несмотря на осуществляемую стимулирующую налогово-бюджетную политику, в третьем квартале внутренний спрос был слабее, чем ожидалось, что вызвано, главным образом, более глубоким спадом частного потребления.
На заседании Совета Центрального банка, состоявшегося 27-го октября 2020 года, было принято решение оставить ставку рефинансирования неизменной, установив ее на уровне 4,25%.