Ռոբերտ Օ’Բրայանը շնորհավորել է հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածության կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ռոբերտ Օ’Բրայանը շնորհավորել է Հայաստանին, Ադրբեջանին և ԱՄՆ-ին՝ հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածության ձեռք բերման առիթով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է խորհրդականի գրասենյակի «Թվիթեր»-ի միկրոբլոգում:
«Ես ուրբաթ օրը Սպիտակ տանը հանդիպել եմ Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ, ինչպես նաև երեկ հեռախոսազրույց ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Շնորհավորում եմ բոլոր նրանց այսօր ձեռք բերված կրակի դադարեցման պայմանավորվածության կապակցությամբ: Կփրկվեն երկու ժողովուրդների կյանքերը: Պետքարտուղար Պոմպեոն և Սթիվեն Բիգանը կարևոր դեր են խաղացել: Գերազանց աշխատանք է կատարվել»,- գրել է Օ’Բրայանը:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը ԱՄՆ միջնորդությամբ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել հումանիտար հրադադարի մասին, որն ուժի մեջ կմտնի հոկտեմբերի 26-ին, ժամը 08:00-ին: Հոկտեմբերի 10-ին և 18-ին Ադրբեջանը խախտել է Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի ջանքերով ձեռք բերված հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածությունները:

Роберт О'Брайен поздравил с достижением договоренности о прекращении огня
Советник президента Соединенных Штатов Америки по национальной безопасности Роберт О'Брайен поздравил Армению, Азербайджан и Соединенные Штаты с достижением договоренности о прекращении огня по гуманитарным соображениям. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в микроблоге офиса советника  в Twitter.
«В пятницу я провел в Вашингтоне встречи с главами МИД Армении и Азербайджана Зограбом Мнацаканяном и Джейхуном Байрамовым, а также телефонные переговоры с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Я поздравляю все стороны с достижением сегодня договоренности о прекращении огня. Это поможет спасти жизни с обеих сторон. Госсекретарь США Майкл Помпео и [его первый заместитель] Стивен Биган сыграли важную роль. Сделана прекрасная работа», - написал О’Брайен.
Армения и Азербайджан при посредничестве США достигли договоренности о прекращении огня по гуманитарным соображениям, которое вступит в силу 26 октября в 08:00 часов. 10 и 18 октября Азербайджан нарушил гуманитарные соглашения о прекращении огня, достигнутые усилиями России и Франции.