Արցախի ԱԳՆ-ն դիմել է ԿԽՄԿ-ին` Ադրբեջանում տարածված տեսանյութերի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հոկտեմբերի 23-ին դիմել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) առաքելության Ստեփանակերտի գրասենյակ՝ Ադրբեջանի կողմից գերեվարված Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի զինծառայողների և քաղաքացիական անձի մասնակցությամբ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տեսանյութերի հրապարակման կապակցությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նշվել է ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների կողմից Ադրբեջանում գտնվող ռազմագերիներին և պատանդին այցելելու, ինչպես նաև նրանց հետ վարվելակերպի և պահման պայմանների վերաբերյալ միջազգային մարդասիրական իրավունքով պաշտոնական Բաքվի ստանձնած պարտավորությունների իրականացումն ապահովելու անհրաժեշտության մասին։

Artsakh's MFA applies to ICRC over footages released by Azerbaijan
YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh appealed to the Stepanakert Office of the Mission of the International Committee of the Red Cross (ICRC) on October 23 in connection with the publication in the Azerbaijani mass media of videos of soldiers of the Defense Army of the Republic of Artsakh and a civilian held captive by the Azerbaijani side, ARMENPRESS was informed from the press service of the Foreign Ministry of Artsakh.
The need for the ICRC representatives to visit the prisoners of war and the hostage held captive in Azerbaijan and to ensure compliance by official Baku with its obligations under international humanitarian law regarding the captives' treatment and conditions of their detention was underlined.