Հայաստանի և Կանադայի արտգործնախարարները քննարկել են ԼՂ հակամարտության գոտում ստեղծված իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ու Կանադայի ԱԳ նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպայնը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ ագրեսիայի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ստեղծված իրադրությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Նախարար Մնացականյանն առանձնահատուկ ընդգծեց Ադրբեջանի կողմից պատերազմի հանցագործությունների, այդ թվում Արցախի քաղաքացիական բնակչության և կենսապահովման ենթակառուցվածքների շարունակական թիրախավորման, կրոնական պաշտամունքի վայրերի և մշակութային օբյեկտների հրետակոծման, ինչպես նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնված հայ ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի անթույլատրելիությունը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում, անդրադառնալով կրակի դադարեցման վերաբերյալ հոկտեմբերի 10-ի և հոկտեմբերի 17-ի համաձայնություններին, նախարար Մնացականյանն ընդգծել է ձեռքբերված պայմանավորվածությունների չիրականացման Ադրբեջանի ապակառուցողական գործելաոճը: ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատել է Հայաստանի դիրքորոշումը կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդման և հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ:
«Ողջունելով հոկտեմբերի 17-ին ձեռքբերված հումանիտար զինադադարը՝ նախարար Շամպայնն ընդգծեց վերջինիս պահպանման և կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև համապատասխան վերիֆիկացիոն մեխանիզմների ներդրումը: Կանադայի ԱԳ նախարարը, իր աջակցությունը հայտնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին, ընդգծեց արտատարածաշրջանային դերակատարների՝ հակամարտությանը չմիջամտելու անհրաժեշտությունը»,- նշում է ԱԳՆ-ն:
Նախարար Մնացականյանն իր հերթին բարձր է գնահատել Կանադայի ղեկավարության սկզբունքային որոշումը՝ իրականացվող հետաքննության շրջանակներում կասեցնել Թուրքիա ռազմավարական նշանակության ապրանքների արտահանման թույլտվությունները։
«Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականությանը հնարավոր է հակազդել բացառապես միջազգային հանրության վճռական և գործուն ջանքերի միջոցով»,- ասված է հաղորդագրությունում:

YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan held a telephone conversation with the Foreign Minister of Canada François-Philippe Champagne, during which the sides discussed the situation in Nagorno Karabakh conflict zone, ARMENPRESS was informed from the press service of MFA Armenia.
Minister Mnatsakanyan particularly emphasized the war crimes committed by Azerbaijan, including the continuous targeting of civilian population and infrastructures, targeting of religious and cultural objects, as well as the inhuman treatment of Azerbaijani servicemen against Armenian war prisoners.
Referring to the October 10 and October 17 ceasefire agreements, Minister Mnatsakanyan emphasized that the agreements never came to reality due to the unconstructive behavior of Azerbaijan. The Armenian FM reaffirmed Armenia’s commitment to the reinforcement of the ceasefire regime and the peaceful settlement of the conflict.
Welcoming the achievement of the agreement on humanitarian ceasefire, François-Philippe Champagne underlined the importance of observing it, as well as application of relevant verification mechanisms. The Canadian FM expressed support to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs and emphasized the necessity of non-intervention in the conflict by 3rd parties.
FM Mnatsakanyan highly appreciated the decision of the Canadian leadership to suspend the permit of exports of military devices to Turkey.
Zohrab Mnatsakanyan noted that Turkey’s expansionist policy can be countered only by decisive and practical steps of the international community.